środa, 14 maja 2014

"Świat Baśni"Wydawnictwo: Olesiejuk

Rok wydania: 2014

Oprawa: twarda

Liczba stron: 320

Format: 210 x 290 mm

Cena: 29,90 zł

Baśnie od pokoleń nieustannie towarzyszą dzieciom dostarczając im rozrywki oraz będąc źródłem nauki. „Świat Baśni” to jedna z takich właśnie niesamowitych publikacji. Jest to ogromny, bo liczący aż 27 opowieści, zbiór historii z różnych stron świata. Znajdziemy w nim bowiem baśnie pochodzące z Anglii, Skandynawii, Francji, Ukrainy, Japonii, Chin, Afryki, Rosji czy Włoch. Interesujące zestawienie, prawda?
Tematyka opowieści jaką dzieci znajdą w tej książce jest bardzo różnorodna. Trudno jest mi też wskazać, która urzekła mnie najbardziej, jednakże kilka na pewno utkwiło w mojej pamięci. Mam tu na myśli baśń o Kociej Skórce, w której księżniczka na co dzień nosząca strój uszyty z kociej skóry niczym kopciuszek oczarowuje młodego królewicza na balu.
W innej bajce zaś Królewicz Iwan i Szary Wilk trzej bracia wyruszają w świat by odnaleźć Ognistego Ptaka. Nagroda za jego odnalezienie jest bardzo wysoka – królestwo i korona. Zawiść gubi jednak starszych braci i tylko jeden z pomocą wilka powraca do swego ojca …
Ciekawa wydała mi się też baśń o Marynce i Irynce, której podobna wersja jest dość popularna w naszym kraju. Czytelnik poznaje tu dwie dziewczynki dobrą i złą. Dobra wygnana z domu, za swe dobre serce i pracowitość zostaje sowicie wynagrodzona. Niedobra siostra również pragnąca bogactwa za swą nieżyczliwość i lenistwo … no cóż, jaka praca taka płaca.
Cały zbiór na pewno trafia do wyobraźni dzieci. Znajdują się w nim zarówno historyjki dla chłopców jak i dla dziewczynek. Ta duża różnorodność sprawia, że jest to bardzo interesująca publikacja tym bardziej, że wszystkie baśnie są w naszym kraju raczej nieznane. Co prawda znalazłam tu kilka nawiązań do popularnych opowieści jednakże przyjemnie było poznać inne ich wersje.
Wszystkie baśnie napisane są tradycyjnym baśniowy językiem. Czyta się je raczej lekko. Ilustracje natomiast bardzo uprzyjemniają to czytanie. Ich autorzy Paweł Głodek i Andrzej Fonfara stanęli na wysokości zadania i stworzyli do każdej opowieści iście baśniowe i magiczne obrazy, które w połączeniu z całą szata graficzną nadają książce tajemniczości i czarowności.
Świat Baśni jest magiczny dlatego, że jego bohaterowie uczą czytelnika nieśmiertelnych wartości. Pokazują, że dobro zawsze triumfuje nad złem a świat jest piękny i pełen magii. Wystarczy tylko nauczyć się to dostrzegać.
Szczerze polecam ;)
Moja ocena 10/10


Brak komentarzy: