poniedziałek, 12 maja 2014

"Quo vadis" Henryk SienkiewiczWydawnictwo: Promic

Rok wydania: 2011

Oprawa: zintegrowana ze skrzydełkami

Liczba stron: 740

Format: 136 x 210 mm

Cena: 38,90 zł


"Quo vadis", z łacińskiego dokąd idziesz, to jedna z popularniejszych powieści historycznych wybitnego powieściopisarza, nowelisty i publicysty, kryjącego się często pod pseudonimem Litwos, zdobywcy Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Henryka Sienkiewicza. Książka przetłumaczona została na ponad 50 języków, doczekała się również niejednej ekranizacji.
Myślę, że większość osób zna fabułę książki, jednakże pozwolę sobie przypomnieć tu kilka ważniejszych faktów. Akcja powieści rozgrywa się za czasów panowania cesarza rzymskiego Nerona i  ma miejsce w antycznym Rzymie. Głównymi bohaterami książki są zakochani w sobie Marek Winicjusz i Ligia Kallina. Pochodzą oni z dwóch różnych światów. Ona jest biedną chrześcijanką, on zamożnym poganinem. Mężczyzna za sprawą swej ukochanej nawraca się zmieniając całkowicie swe życie.
Tłem historycznym książki jest przede wszystkim postać bezwzględnego Nerona i jego prześladowania wobec szerzącej się rzeszy chrześcijan. Ważnym wydarzeniem jest również pożar Rzymu w 64 roku. Z autentycznych postaci czytelnik poznaje też apostołów Piotra i Pawła, Petroniusza czy Senekę.
Powieść ta przedstawia dwa światy, dwie różne ideologie. Jej głęboki sens, wartości moralne i kanony etyczne zdecydowanie oddziaływają na czytelnika. Z pewnością również dzięki temu powieść ta odniosła sukces i po dziś dzień pasjonuje i emocjonuje swych czytelników.
Quo vadis to arcydzieło literatury, które  na pewno warte jest uwagi. Wydanie, które dziś prezentuję opatrzone jest krótką informacją o autorze powieści. Na końcu książki znajduje się również pomocny słowniczek wybranych słów i wyrażeń greckich i łacińskich na które napotykamy w tekście.
Mi ogólnie lektura ta przypadła raczej do gustu. Na świecie nadal istnieją miejsca w których chrześcijaństwo dopiero się rozwija a wyznawcy tej właśnie religii narażeni są na prześladowania. Mimo upływu lat nie traci więc ona na aktualności przez co jej przekaz nadal jest żywy. Odświeża również w obecnych chrześcijanach sens naszej wiary, odzwierciedla codzienne problemy, wątpliwości i nadzieje którymi żyjemy.
Zachęcam gorąco do lektury :)


1 komentarz:

Dominika Fal pisze...

Wydanie calkiem ładne, choć Sienkiewicz jakiś czas temu zniechęcił mnie do swej twórczości ;) Może kiedyś sięgnę ;)