poniedziałek, 26 maja 2014

„Niedźwiadek Wstydliwe Oczko i inne opowieści o zwierzętach” / „Przyjaciele z Bajkowego lasu” Dorota SkwarkWydawnictwo: MD

Oprawa: twarda

Rok wydania: 2009

Liczba stron: 48 / 64

Format: 205 x 290 mm

Cena: 7,25 zł / 7,85 złBohaterowie bajek dla dzieci odwzorowują częstokroć nasze codzienne postawy i borykają się z podobnymi problemami. To właśnie między innymi poprzez czytanie bajek dzieci uczą się jak radzić sobie z przeciwnościami losu i jak zachować się w trudnej sytuacji. Bardzo trafionym przykładem są w tym przypadku książki popularnej polskiej pisarki Doroty Skwark pt. "Niedźwiadek Wstydliwe Oczko i inne opowieści o zwierzętach" oraz "Przyjaciele z bajkowego lasu".
Obie te publikacje mają podobny charakter i tematykę. W każdej to właśnie zwierzęta są głównymi bohaterami. Książki łączą też ilustracje jednej autorki Moniki Giełżeckiej.
Pierwsza z publikacji „Niedźwiadek Wstydliwe Oczko i inne opowieści o zwierzętach” zawiera aż 8 niedługich historii. Dzieci poznają w niej wielu sympatycznych bohaterów, jak chociażby nieśmiałego niedźwiadka; kreta, który nie wahał się pomóc przyjaciołom; króla myszy, który myślał, że udawanie kogoś innego się opłaca; dwie wiewiórki na kłótni których skorzystał sprytny dzik; żółwia, który mimo że wybrał samotne życie niczym nie różnił się od towarzyskich sąsiadów; mrówki, które marzyły by być olbrzymami oraz szopa szczęśliwego z zamieszkania w sąsiedztwie różniących się od niego zwierząt.
Druga z publikacji „Przyjaciele z Bajkowego lasu” liczy aż 9 opowieści. Dzięki nim maluchy również poznają urocze zwierzaki, takie jak małego niedźwiadka i jego bolący problem; lisicę, którą inni oceniali z góry po wyglądzie; wilczka zagubionego w lesie; sarenkę, która po raz pierwszy w swym życiu zobaczyła zimę; ubłoconego dzika z którym nikt nie chciał się bawić; grupkę małych zwierzaków, które hodowały kwiatki w prezencie dla swych mam; żabkę, która bała się pójść do przedszkola; tańczącego borsuka; niedźwiadka, który nie odrobił lekcji i uciekł na wagary …
Jak widać na młodego czytelnika czeka mnóstwo przygód i wrażeń ale też i wiedzy jaką obdarują go bohaterowie wszystkich bajek. Każda z historyjek kryje w sobie morał w swych ostatnich wersach, który maluchy bez problemu zrozumieją. Zwierzaki uczą też dzieci akceptacji, szacunku do innych i odpowiedzialności za własne postępowanie.
Wszystkie opowieści wchodzące w skład omawianych dziś książeczek są zrozumiałe, ciekawe i zupełnie pozbawione agresji. Na pewno potrafią wciągnąć dzieci i przenieś je w zupełnie inny świat, cudowny świat wyobraźni.
Tak właśnie odebrały je moje maluchy. Wszystkie bajki sprawdziły się też jako wieczorne usypiani, jednak nie dlatego, ze są nudne, wręcz przeciwnie. Zachęcają dzieci do zamknięcia oczek i otwierają bramę fantazji.
Na pochwałę zasługują też bajecznie kolorowe ilustracje prezentujące uroczych bohaterów obu książek. Zważając również na solidne wydanie wiem już dziś, że książki te pozostaną z nami na długo uprzyjemniając czas.
Polecam, bo warto … ;)
Moja ocena 10/10

 

Brak komentarzy: