wtorek, 13 maja 2014

"Legendy polskie" Marta Berowska, Witold VargasWydawnictwo: Olesiejuk

Rok wydania: 2014

Liczba stron: 56

Oprawa: twarda

Format: 215 x 285 mm

Cena: 14,99 zł

Myślę, że każdy Polak zna przynajmniej kilka naszych rodzimych legend. Miałam niedawno okazję zapoznać się z nieco inną ich wersją dzięki książce "Legendy polskie". W lekturze znajduje się 12 popularnych tytułów: O Warszu i Sawie, Pan Twardowski, O nieposłusznej flądrze, Skarbnik – władca kopalni, Szewczyk Jaś i Złota Kaczka, O tym, jak króla Popiela myszy zjadły, Jak to ze lnem było, Toruńskie pierniczki, Stopka królowej Jadwigi, Halina Krępianka i Tatarzy, Żywa woda oraz O królewnie Wandzie co nie chciała Niemca.
Ich autorka, Marta Berowska, przedstawiła je dzieciom w postaci średniej długości utworów rymowanych. Każda z legend nabrała w ten sposób melodyjności i zdecydowanie wpada w ucho nie tylko dzieciom.
Moje maluchy najbardziej zainteresowała legenda opowiadająca o powstaniu miasta Warszawa. Słuchały też uważnie rymowanki o lnie, który okazał się cenniejszy nawet od złota. Zaciekawiła je także historia pieczenia sławnych toruńskich pierników czy złotej kaczki, która obsypywała bogactwami tego kto o to prosił.
Prezentowany zbiór w ciekawy, czasem nawet zabawny sposób, przybliża dzieciom treść legend z którymi zetkną się kiedyś chociażby w szkole. Wprowadza on czytelnika w niemalże baśniowy świat podań pochodzących z różnych zakątków naszego kraju. Ich tłem są zaczerpnięte z historii wydarzenia, postaci czy miejsca. Wydanie jest solidne. Treść wzbogacają kolorowe piękne ilustracje. Cała szata graficzna na tle pożółkłych stron również prezentuje się bardzo przyjemnie. Jest naturalna i tradycyjna dlatego wspaniale harmonizuje ze specyfiką i tematyką znajdujących się w książce utworów.
Autorka w swej publikacji odświeżyła nam stare rodzime legendy przez co trafiają one do współczesnego odbiorcy i niekoniecznie tylko do najmłodszych czytelników. Myślę, że taka forma zaciekawi także dorosłych i z przyjemnością przeniosą się wyobraźnią w niesamowity świat ludowych opowiastek, do czego szczerze zachęcam ;)
Moja ocena 9/10

Brak komentarzy: