piątek, 9 maja 2014

"Klechdy polskie"Wydawnictwo: Olesiejuk

Rok wydania: 2014

Oprawa: twarda

Liczba stron: 62

Format: 215 x 285 mm

Cena: 14,99 zł

Jak myślicie, czym są klechdy? Najprościej rzecz ujmując klechda to podanie ludowe opowiadające o legendarnej przeszłości danego regionu, o jego tradycjach, wierzeniach, obyczajach, kulturze, niezwykłych wydarzeniach czy postaciach.
Interesującą publikacją będącą jednocześnie pięknym zbiorem takich podań jest książka Klechdy polskie. W lekturze znajduje się 13 opowieści, których autorem, czyli klechdarzem, w znacznej większości jest Kazimierz Władysław Wójcicki. Spod jego ręki wyszły takie dzieła jak Stopka królowej Jadwigi, Twardowski, Diabeł Rokita, Szklana góra oraz Boruta (I) i Boruta (II). Znajdują się tu również podania Jana Kasprowicza O śpiących rycerzach w Tatrach oraz Morskie Oko, Podanie o Lechu Cecylii Niewiadomskiej, Wiano świętej Kingi Władysława Ludwika Anczyca, Legenda o Podhalu Władysława Orkana a także Książę Popiel i myszy Mariana Orłonia.
W większości klechdy te nawiązują do Podhala czyli południowej części naszego kraju. Dzięki nim czytelnik poznaje kilka ludowych opowieści dowiadując się np. w jaki sposób powstało największe i najpiękniejsze jezioro tatrzańskie czyli Morskie Oko, jaka jest historia pomnika wielkiego rycerza stojącego w Dolinie Kościeliskiej, dlaczego diabeł Boruta nie opuszcza już podziemnych lochów zamku łęczyckiego lub dlaczego mówi się, że przy pełni księżyca widać na jego tle postać Twardowskiego.
Opowieści te nie są zbyt długie. Napisane natomiast przyjemnym, barwnym i poetyckim językiem przy użyciu sporych rozmiarów czcionki. Książka jest też bogato ilustrowana. Ilustracje są iście baśniowe, kolorowe i bardzo pięknie komponują się z bogatą, stworzoną w szlacheckim stylu szata graficzną.
Klechdy, które znalazłam w tej lekturze zainteresują każde pokolenie nie tylko najmłodsze dzieci. Sama czytałam je z wielką przyjemnością. Zbiór jest też ciekawym pomysłem na zapoznanie młodszych czytelników z wydarzeniami jakie miały miejsce gdzieś w historii naszego kraju. Wszak każda z tych opowieści powstała na fundamentach autentycznych wydarzeń.
Jak dla mnie publikacja ta to prawdziwe arcydzieło literatury i na pewno warte jest uwagi oraz godne polecenia. Polecam więc serdecznie ;)
Moja ocena 10/10


Brak komentarzy: