środa, 21 maja 2014

"Kaftanik dla Dzieciątka. Legendy chrześcijańskie I"Wydawnictwo: Promic

Rok wydania: 2011

Oprawa: twarda

Format: 190 x 190 mm

Liczba stron: 72

Cena: 26,90 zł


Legendy od pokoleń uczą i bawią nie tylko najmłodsze dzieci. Każda z nich kryje jakąś prawdę, przesłanie i wartości wciąż żywe mimo upływu lat. Ciekawym przykładem publikacji zawierającej zbiór takich właśnie legend jest książka „Kaftanik dla Dzieciątka. Legendy chrześcijańskie”. Lektura skierowana jest do najmłodszych czytelników. W jej wnętrzu znajdą oni 6 uroczych opowieści: Trzy złote monety na Boże Narodzenie, Ubogi pielgrzym, Jezus i łotr, Kaftanik dla Dzieciątka, Młyn Matki Bożej oraz Mnich i wieczność.
Tematyka legend jest bardzo różnorodna. Ich głębia natomiast uświadamia czytelnikowi, że każdy nasz dobry uczynek, zwrócenie się w stronę bliźniego, uszczęśliwia i zbliża do Boga.
Moim dzieciom bardzo spodobała się pierwsza z legend opowiadająca o chłopcu, który w czasie świąt wręczał monety potrzebującym aż do pewnej mroźnej wigilijnej nocy …
Zabawnie zareagowały też na legendę o łotrze, który pragnął okraść Jezusa. Ten jednak zamienił go w osła. Mężczyzna pod tą właśnie postacią pracował ciężko zarabiając mnóstwo pieniędzy w właśnie w taki sposób, o ironio, wzbogacił się własną pracą …
Wszystkie legendy napisane są ciepłym językiem a narrator zwraca się w nich niejednokrotnie do czytelnika. Jest to ciekawy i miły akcent w kierunku najmłodszych. Tekst wzbogacają barwne ilustracje Renaty Krześniak, które świetnie z nim harmonizują. Całe wydanie jest więc bardzo udane a przy tym solidne i trwałe.
Książka zdecydowanie przypadła nam do gustu. Legendy są tak specyficznym gatunkiem literackim, że bynajmniej ja nie potrafię przejść obok nich obojętnie. Prezentowany zbiorek otwiera serce czytelnika na sprawy ważne i bliskie każdemu człowiekowi. Warto się nim zainteresować i obdarować tak wartościową lekturą dzieci.
Moja ocena 10/10Brak komentarzy: