wtorek, 20 maja 2014

"Hodowla ryb. Wyd. 2" Franz Geldhauser, Peter GerstnerWydawnictwo: RM

Rok wydania: 2014

Oprawa: miękka

Format: 165 x 235 mm

Liczba stron: 256

Cena: 34,90 zł


Założenie stawu hodowlanego wymaga fachowej wiedzy oraz sporych nakładów pracy. Cóż to jednak za cena dla hodowcy – pasjonata ;)
Zanim jednak pokusimy się o wybudowanie własnego stawu warto zasięgnąć wiedzy w tej dziedzinie z rzetelnego źródła. Proponuję pokusić się o zajrzenie do książki „Hodowla ryb”, która w wyczerpujący sposób przybliża tę właśnie tematykę.
Czytelnik znajdzie w niej informacje dotyczące przede wszystkim hodowli karpia. Obejmują one okres od momentu budowy stawu poprzez jego pielęgnację, roślinność, żywienie zarówno naturalne jak i sztuczne, rozmnażanie, odłów aż po magazynowanie i zimowanie. Autorzy podpowiadają również jakie gatunki można hodować oprócz karpia, jacy są naturalni wrogowie i szkodnicy naszych hodowli oraz na jakie choroby narażone są ryby. Na końcu zaś znajdziemy kilka ciekawych przepisów na przygotowanie ryby, które zachęcą do jej spożywania oraz ułatwią to osobom narzekającym na rybie ości.
Informacji jak widać jest zdecydowanie wiele. Co ważne są one bardzo praktyczne i w znacznym stopniu rozjaśniają temat mniej doświadczonym lub planującym dopiero założenie własnej hodowli, miłośnikom ryb.
Wydanie jest odświeżone i jak najbardziej aktualne. Mimo iż autorami książki są nasi zachodni sąsiedzi, odzwierciedla ona nasze krajowe warunki oraz klasyczną gospodarkę stawową.
Autorzy omawiając temat nie zapomnieli o naturze. Wręcz przeciwnie, ich wskazówki są w pełni przyjazne środowisku, tradycyjne i ekologiczne. Myślę więc, że publikacja jest bardzo interesująca i spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających właścicieli stawów czy wędkarzy. Nie pozostaje mi nic innego jak tylko zachęcić do lektury ;)
Moja ocena 9/10

 

Brak komentarzy: