poniedziałek, 5 maja 2014

"Domowy wyrób win" Jan CieślakWydawnictwo: Bellona

Rok wydania: 2013

Liczba stron: 400

Oprawa: twarda

Format: 125 x 190 mm
 
Cena: 15,90 zł

Pewnie wiele osób pokusiło się w swym życiu o samodzielny wyrób wina lub innego napoju alkoholowego. Skutki, bynajmniej w moim odczuciu, nie do końca były dla mnie satysfakcjonujące. Postanowiłam więc wesprzeć się fachową literaturą i spróbować swych sił raz jeszcze. Trafiłam na książkę Domowy wyrób win. Autor wprowadza w niej mniej doświadczone osoby w tajniki domowej produkcji win.
Publikacja podzielona jest na dwa duże działy. W pierwszym czytelnik dowiaduje się jak wygląda wyrób win owocowych i miodów pitnych. Na cały ten dział składa się pięć obszernych części w których dowiadujemy się ogólnych wiadomości o produkcji wymienionych trunków, wyrobie win owocowych, poznajemy przepisy szczegółowe sporządzania win, wady i choroby wina oraz ich usuwanie a także wyrób win pitnych.
Dział drugi poświęcony jest wyrobowi wódek gatunkowych, likierów i koktajli. Składa się on z trzech części zawierających wiadomości ogólne, wyrób wódek gatunkowych oraz przepisów szczegółowych ich sporządzania.
Po tak sporej dawce wiadomości może zakręcić się w głowie, ale spokojnie sezon jeszcze przed nami ;)
Prezentowana publikacja liczy sobie aż 288 najróżniejszych przepisów. Stopień trudności ich przygotowania jest bardzo różnorodny także zarówno mniej jak i bardziej doświadczony amator mocnych trunków znajdzie w niej przepisy adekwatne do posiadanych umiejętności czy upodobań. Wybór trunków jest zdecydowanie ogromny.
Zarówno układ książki jak i język czy wskazówki autora są przystępne i zrozumiałe. Myślę więc, że z tą lekturą wyrób domowego wina nie może się po prostu nie udać. Ja z pewnością spróbuję swoich sił. Podbudowana i zainspirowana pomysłami autora polecam prezentowany egzemplarz każdemu kto marzy o wyrobie własnych napojów alkoholowych.
Moja ocena 10/10


Brak komentarzy: