niedziela, 27 kwietnia 2014

"W altanie Aleksandra Gierymskiego" Justyna MrowiecWydawnictwo: RM

Rok wydania: 2014

Liczba stron: 48

Oprawa: miękka

Format: 235 x 206 mm

Cena: 19,90 zł

Sztuka bardzo często wydaje się dzieciom nudna i nieatrakcyjna. Wizyta w muzeum też nie zawsze wywołuje uśmiech na ich twarzach. Myślę, że warto to zmienić i zachęcić młodych ludzi do czerpania przyjemności z kontaktów ze sztuką właśnie. Z pomocą przychodzi rodzicom  Justyna Mrowiec, autorka książki W altanie Aleksandra Gierymskiego. Lektura przybliża czytelnikowi twórczość Aleksandra Gierymskiego w oryginalny sposób zachęcając go do odkrywania jej tajników. Malarz ten nie doczekał się sławy i uznania za życia. Jego twórczość doceniono zaś po śmierci. Najsłynniejszy obraz artysty zatytułowany jest W altanie i to głównie o historii jego powstania dowiadujemy się z prezentowanej publikacji. Powiem tylko, że obraz powstawał kilka lat a autor bardzo drobiazgowo analizował każdy jego detal.
Autorka książki przygotowała dla czytelników kilka niespodzianek w postaci prostych ćwiczeń, które pomogą zrozumieć im w jaki sposób tworzył Gierymski i do czego przywiązywał największą uwagę. Będzie to też okazja do uruchomienia wyobraźni oraz rozwinięcia talentów artystycznych. Ta część szczególnie spodobała się mojej córce. Przyznam, że i ja sporo się przy tym dowiedziałam ;)
Książka jest bogata w ilustracje. Zbliża to czytelnika do twórczości Gierymskiego ale ułatwia to też jej zrozumienie i uchwycenie detali. Różnorodne zadania natomiast, mimo, że niezbyt skomplikowane, rozjaśniają tajemnice jej powstawania.
Książka zdecydowanie godna jest uwagi a wydanie bardzo trafne, atrakcyjne i solidne. Tak na marginesie to fajnie byłoby gdyby powstał cały cykl poświęcony również twórczości innych wielkich artystów malarzy.
Całość jest jasna i przystępna więc dzieci w przyjemny sposób oswajają się ze sztuką i czerpią z tej nauki wiele przyjemności. Myślę, że omawiana lektura sprawdza się w tym wypadku naprawdę rewelacyjnie. Polecam ;)
Moja ocena 9/10Brak komentarzy: