środa, 9 kwietnia 2014

"Prawie wszystko o… Dinozaury" D'Agostino PaolaWydawnictwo: Jedność

Rok wydania: 2014

Liczba stron: 240

Format: 213 x 285 mm

Oprawa: twarda

Cena: 32 zł

Kilka milionów lat temu na ziemi rodziło się życie. Właśnie wówczas, w konsekwencji wielu zmian, ziemia stała się królestwem dinozaurów. Gady te opanowały całą naszą planetę i każde jej środowisko. Bardzo obszerną publikacją przybliżającą te niesamowite stworzenia oraz okoliczności towarzyszące ich narodzinom i wyginięciu jest książka Prawie wszystko o… Dinozaury. Czytelnik dzięki niej pozna niesamowity prehistoryczny świat, zarówno ten sprzed istnienia dinozaurów, poprzez erę w której żyły aż po okres kiedy zniknęły z jej powierzchni.
Wszystkie te wyczerpujące informacje w stosunkowo chronologicznym porządku znajdują się na kartach książki w rozdziałach stanowiących jednocześnie rodziny dinozaurów: Pierwsze dnozaury, Dilofozaury, ceratozaury abelizaury, Magalozaury i spinozaury, Karnozaury, Od celozaurów do tyranozaurów, Maniraptorokształtne, Dinozaury ptasie, Pierwsze zauropodomorfy, Zauropody, Stegozaury i ankylozaury, Ornitopody oraz Pachycefalozaury i ceratopsy.
W każdym z działów znajduje się ogólna charakterystyka danej rodziny dinozaurów a następnie bardziej szczegółowy opis każdego z wymienionych gatunków. Dzięki temu czytelnik dowiaduje się kiedy mniej więcej żył dany gad, gdzie występował, czym się żywił czy jak był zbudowany. Sporo dowiadujemy się również o samym wyglądzie zewnętrznym dinozaura. Poza tym w książce znajduje się sporo ciekawostek na temat odkrywanych do dziś skamieniałości z czasów prehistorycznych, dzięki którym tak dużo wiemy dziś o życiu, ewolucji i śmierci tych gadów.
Książka jest fantastyczną kopalnią wiedzy o wspaniałych gadach, które królowały niegdyś na naszej planecie. Przede wszystkim są to informacje bardzo szczegółowe aczkolwiek tak umiejętnie posegregowane, że czytelnik nie czuje się nimi przytłoczony. Wręcz przeciwnie, całość jest bardzo czytelna, przejrzysta i zrozumiała. Równie ważne w tej publikacji są kolorowe ilustracje, dzięki którym jeszcze lepiej poznajemy dinozaury. Prezentują one bowiem te niesamowite gady z naturalnym roślinnym tłem. Bardzo spodobał mi się też pomysł wzbogacenia książki o fotografie znalezionych przez ludzi skamielin, których jest tutaj bardzo dużo.
Ciekawym pomysłem jest również umieszczenie po każdej z partii materiału pytań sprawdzających w celu utrwalenia wiadomości i wychwycenia ważniejszych faktów.
Nam książka bardzo się spodobała. Myślę, że jej odbiorcami są dzieci nieco starsze, w wieku szkolnym, które ten ogrom wiedzy będą w stanie ogarnąć. Całość jest bardzo urozmaicona. Dzieci napotykają w książce, poza samym tekstem oczywiście, na różne tabele , rysunki i fotografie o różnej wielkości, kształcie i kolorze. Pogrubiona czcionka zwraca zaś uwagę czytelnika na ważniejsze wiadomości. Takie rozwiązania sprawiają, że lektura już na pierwszy rzut oka prezentuje się bardzo bogato i ciekawie, a co najważniejsze w miarę czytania utwierdzamy się w tym przekonaniu ;)
Dodam jeszcze, że w serii ukazały się również takie tytuły jak „Prawie wszystko o… Sport” oraz „Prawie wszystko o… Przyroda”
Polecam i życzę niezapomnianych przygód w świecie dinozaurów ;)
Moja ocena 10/10

2 komentarze:

Dominika Fal pisze...

Fajna pozycja, moja mała siostra byłaby zachwycona ;)

Emma Tetka pisze...

To jedna z lepszych książek o tej właśnie tematyce dostępnych na rynku ;)