poniedziałek, 7 kwietnia 2014

"Polski ogród wiejski" Arkadiusz Iwaniuk , Elżbieta KowalikWydawnictwo: Bellona

Rok wydania: 2014

Format: 145 x 205

Oprawa: miękka

Liczba stron: 200

Cena: 15,90 zł

Z sentymentem wspominam ogród babci, który pamiętam z dzieciństwa. Pełen kolorów, gęsto obsadzony kwiatami, po prostu bajeczny. Królowały w nim malwy, nagietki, orliki i piwonie, nie jak dziś idealnie przystrzyżone zielone trawniki. Tamten ogród miał duszę, charakter i styl jednak ze względu na konieczność nieustannej pielęgnacji i zmieniającą się modę wyparł go wygodny nierzadko zupełnie pusty trawnik.
Do tej jakże wielobarwnej przeszłości zabierają czytelnika autorzy książki Polski ogród wiejski. Przypominają oni wygląd takiego ogrodu, nawiązują do jego symboliki i tradycji. Podpowiadają jak go stworzyć tak aby spełniał współczesne funkcje, adekwatne do naszych potrzeb. Większą część książki stanowi leksykon roślin, które królowały niegdyś w wiejskich ogrodach. Z lektury dowiemy się jak uprawiać te właśnie gatunki.
Publikacja w znacznym stopniu wzbogaciła moją wiedzę na temat tradycyjnych wiejskich ogrodów, które były przecież nie tylko wizytówką domu ale przede wszystkim jego mieszkańców. Bardzo spodobały mi się kolorowe fotografie od których wręcz trudno oderwać wzrok. Jest to mały aczkolwiek praktyczny poradnik, który zainteresuje z pewnością każdego miłośnika ogrodnictwa. Rozwiązania w nim zaprezentowane są dość niekonwencjonalne aczkolwiek ciekawe. Na pewno idąc za radą autorów stworzymy wokół domu naszą małą oazę zieleni, która odzwierciedlać będzie fantazyjny charakter jej twórcy.
Na pewno skorzystam z kilku porad autorów i zajrzę do tej lektury jeszcze wiele razy w poszukiwaniu inspiracji. Polecam ;)
Moja ocena 9/10
Brak komentarzy: