poniedziałek, 14 kwietnia 2014

"Kiedy święci byli mali" Mariola Maassen-ZajączkowskaWydawnictwo: PROMIC

Liczba stron: 96

Rok wydania: 2012

Format: 190 x 190 mm

Oprawa: twarda

Cena: 27,90 zł 


Już za kilka dni odbędzie się kanonizacja Jana Pawła II. Jest więc okazja by porozmawiać z dzieckiem o świętości,  tym kim są święci, co sprawiło, że nimi zostali. Wszak w historii chrześcijaństwa nad ołtarze wyniesiono już wielu. Z pomocą przychodzi rodzicom publikacja autorstwa Marioli Maassen – Zajączkowskiej Kiedy święci byli mali.
W lekturze tej znajdziemy historie opowiadające o wczesnym życiu pięciu świętych dziś osób: św. Maksymilianie Kolbem, św. Katarzynie Loboure, św. Mikołaju, św. Urszuli Ledóchowskiej oraz bł. Stanisławie Papczyńskim. Czytelnik wkracza w ich codzienne, zwyczajne młodzieńcze życie.
Św. Katarzyna, wcześnie osierocona w Matce Boskiej odnalazła siłę, pogodę ducha i zapał do pracy na gospodarstwie. Św. Maksymilian za wstawiennictwem Matki Boskiej spełnił swoje marzenia o nauce i dzięki sumienności odmienił życie. Podobną pieczą Matka Boska otoczyła bł. Stanisława, który pragnąc spełnić pokładane w nim nadzieje prosił Ją o pomoc i łaskę. Św. Urszula natomiast wraz z rodzeństwem również po części aby spełnić pragnienia pobożnych rodziców już jako dziecko zapragnęła poświęcić swoje życie Bogu. Jeśli chodzi zaś o Mikołaja, nie trzeba tu chyba mówić zbyt wiele. Obdarowywanie innych, poświęcenie i dobre serce dawały mu radość zbliżając jednocześnie do Boga.
Autorka w ciekawy i barwny sposób opowiada czytelnikowi o dorastaniu każdego z bohaterów książki do świętości. Poznajemy w ten sposób pięć różnych historii dzieci, które wychowane w wierze, w pewnym momencie szczególnie zwróciły się ku Bogu.
Opowieści te są niezbyt długie, kilkunastominutowe. Tekst co jakiś czas przeplatają kolorowe ilustracje uprzyjemniające czytanie. Język zaś jest jak najbardziej zrozumiały, ciekawy i łagodny.
Moim dzieciom lektura ta wyjątkowo przypadła do gustu. Słuchały jej z wielką uwagą. Na końcu natomiast nie mogły powstrzymać się od komentarzy i pytań. Jest to najlepszy dowód na to, że słuchały mnie uważnie a lektura je zaciekawiła i wciągnęła. Temat okazał się więc bardzo trafiony. Co równie ważne wydanie jest solidne i piękne więc będzie cieszyło również oko przez długi czas.
Pozostaje mi tylko szczerze polecić tę niezmiernie wartościową i pasjonująca książkę wszystkim dzieciom. Na pewno warto do niej zajrzeć ;)
Moja ocena 10/10Brak komentarzy: