poniedziałek, 28 kwietnia 2014

"Encyklopedia zwierząt - Płazy" / "Encyklopedia zwierząt - Gady"Wydawnictwo: MD

Rok wydania: 2008

Liczba stron: 32

Oprawa: twarda

Format: 210 x 280 mm

Cena: 6 zł

Świat zwierząt takich jak gady czy płazy jest bardzo różnorodny i tajemniczy. Wiosna już za pasem więc wszystkie one obudziły się już z zimowego snu, są bardziej aktywne i podczas spaceru można spotkać któreś na swej drodze. Z pewnością warto dowiedzieć się o tych stworzeniach kilku interesujących rzeczy, poznać zwyczaje i upodobania. Z pomocą przychodzą nam autorzy serii książek Encyklopedia zwierząt pt. Płazy oraz  Gady. Dzięki tym dwóm egzemplarzom czytelnik poznaje ich najpopularniejsze gatunki występujące na całym świecie.
W publikacji poświęconej płazom dowiadujemy się na wstępie kilku ogólnych informacji czyli jaki wpływ na funkcjonowanie tej grupy ma pogoda, jak wygląda ich przekształcenie w dorosłą postać czy czym charakteryzuje się skóra płazów. Dalej przechodzimy do opisów wybranych gatunków. Poznajemy w ten sposób sporo ciekawostek na temat ropuchy amerykańskiej, agi, szarej, żaby ryczącej, lamparciej, rzekotki różnobarwnej, zielonej, królewskiej, ambystomy paskowanej, plamistej, tygrysiej oraz drzewołazów.
Sięgając natomiast po encyklopedię gadów w pierwszej części poznajemy środowisko w jakim żyją, sposób żywienia, rodzaje czy ewolucję. Dalej znów przechodzimy do szczegółowej charakterystyki wybranych gatunków począwszy od aligatora poprzez anakondę, kameleona, krokodyla, helodermę, kobrę królewską, jaszczurkę, pytona, grzechotnika, żółwia morskiego, żółwia, hatterię aż po żmiję.
Na końcu każdej z publikacji znajduje się pomocny słowniczek zawierający wyjaśnienia trudniejszych pojęć, na które natrafiamy w tekście.
Oba egzemplarze są bardzo interesujące. Dość szczegółowo charakteryzują każde z wymienionych zwierząt. Tekst nie jest monotonny, raczej dynamiczny i klarowny. Przeplatają go różnorodne ilustracje pomagające w identyfikacji gatunku. Co ważne są one dobrej jakości, ukazując każde stworzenie w naturalnych barwach i środowisku w jakim występuje.
Oba wydania również zasługują na pochwałę pod względem jakości wydania. Solidna, przykuwająca wzrok oprawa zachęca do zajrzenia w jej grube karty. Tam natomiast czytelnik wkracza w zupełnie inny świat rządzący się swoimi prawami, może dlatego tak bardzo fascynujący i niezwykły.
Nam książki te bardzo się spodobały. Z pewnością posłużą dzieciom również w szkole. Warto też wspomnieć, że cała seria liczy łącznie 10 tytułów i oprócz wspomnianych dziś do nabycia są również takie ENCYKLOPEDIE jak: Ssaki, Wieloryby i delfiny, Rekiny, Ptaki, Dinozaury, Stworzenia morskie, Dzikie zwierzęta oraz Owady i pająki.
Polecam i życzę satysfakcji z odkrywania tajemnic jakie kryje przyroda ;)
Moja ocena 10/10
Brak komentarzy: