wtorek, 8 kwietnia 2014

" Dociekanki małej Janki" Irena Szafrańska-NowakowaWydawnictwo: Novae Res

Rok wydania: 2014

Liczba stron: 84

Oprawa: twarda

Format: 145 x 205 mm

Cena: 27 zł

Dzieci z zainteresowaniem odkrywają świat. Od najmłodszych lat zadają pytania i z ciekawością podchodzą do nowych, nieznanych im dotąd rzeczy. Takim właśnie dzieckiem jest również tytułowa bohaterka książki Dociekanki małej Janki autorstwa debiutującej pisarki Ireny Szafrańskiej-Nowakowej. Dzięki niej czytelnik ma okazje spojrzeć na świat oczami dziecka, który z tej perspektywy wydaje się często bardziej skomplikowany i pokręcony.
Autorka prezentuje w swej lekturze na przykładzie zwykłych, codziennych sytuacji rozterki małej Janki dotyczące jej sfery uczuciowej oraz postrzegania postaw innych ludzi. Sama jest radosnym i żywiołowym dzieckiem pozbawionym kompleksów wobec siebie i niechęci względem innych. Akceptuje świat takim jaki jest choć nie rozumie nietolerancji czy złośliwości.
Jej zabawne perypetie wiele uczą młodego czytelnika, są też pretekstem do rozmów na trudne aczkolwiek ważne tematy. Autorka nawiązuje bowiem do takich wartości jak szczęście, rodzina, wrażliwość, honor, kultura czy troska. Janka zaraża świat swoją pozytywna energią, która udziela się również czytelnikom książki.
W lekturze znajduje się 19 niezbyt długich historyjek. Każda z nich nawiązuje do innego tematu. W każdej dziewczynka uczy się nowych rzeczy. Tekst jest zrozumiały, spokojny i ciepły, całość natomiast skierowana do maluchów powyżej piątego roku życia. W książce co jakiś czas można napotkać na barwne ilustracje autorstwa Mateusza Stefanko. Uprzyjemniają one czytanie oraz są bodźcem do uruchomienia wyobraźni.
Publikacja jest bardzo ciekawa. Dzieci postrzegają otaczający je świat zupełnie inaczej niż ich rodzice. Warto o tym pamiętać i korzystając z pomocy tejże książki rozmawiać z maluchami na wszystkie możliwe tematy. Nie zniechęcajmy ich do poznawania świata.
Polecam lekturę zarówno dzieciom jak i ich rodzicom. Poza tym, że porusza ważne tematy jest też zabawną i interesującą propozycją do czytania w każdym miejscu i o każdej porze ;)
Moja ocena 9/10
Brak komentarzy: