środa, 2 kwietnia 2014

"Czytam sobie. Fakty"

"Wyprawa na biegun. O ekspedycji Amundsena"                                     "Historia pewnego statku. O rejsie Titanica" "Apollo 11. O pierwszej podróży na Księżyc"
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2014
Liczba stron: 32 / 48 / 64
Format: 145 x 185
Oprawa: miękka
Cena: 11,69 zł / 11,69 zł / 13,49 zł


Nauka czytania to niemałe wyzwanie dla dzieci. Jednym idzie lepiej innym nieco gorzej, zawsze jednak trwa to jakiś czas. My rodzice nie przyglądamy się tylko biernie tym zmaganiom lecz wspieramy nasze dzieci jak możemy. Ciekawym pomysłem na taką właśnie aktywizację jest seria książeczek Czytam sobie. Fakty skierowana do dzieci w wieku 5-7 lat.
Niedawno trzy publikacje z tej właśnie serii trafiły do naszego domu. Wydawane są one w 3-poziomowych wersjach.

Poziom 1 skupia się na nauce składania pojedynczych wyrazów. Tekstu jest niewiele, zdania są krótkie a dodatkowo maluchy ćwiczą głoskowanie. Wyprawa na biegun. O ekspedycji Amundsena jest przykładem takiego właśnie wydania. Na każdej stronie znajduje się zaledwie linijka lub dwie tekstu. Historyjka jest natomiast dla dzieci jak najbardziej ciekawa a przede wszystkim prawdziwa. Co prawda autor Rafał Witek, przedstawił ją w dość dużym uogólnieniu aczkolwiek dla tak małych dzieci wypada to naprawdę bardzo interesująco. Na uwagę zasługują też kolorowe ilustracje Ewy Poklewskiej-Koziełło, które są niewątpliwie zachętą do sięgnięcia po tę właśnie lekturę.

Poziom 2 to książeczki nieco obszerniejsze. Zdania są w nich dłuższe, pojawia się też dialog, tekst zajmuje już na każdej stronie średnio cztery linijki. Tutaj dzieci ćwiczą sylabizowanie i rozwijają zdobyte dotąd umiejętności. Przykładem takiej książki jest Historia pewnego statku. O rejsie "Titanica" autorstwa Zofii Staneckej. Znów mamy do czynienia z prawdziwą historią aczkolwiek przedstawioną w sposób satysfakcjonujący zarówno dla dziecka jak i rodzica. Autorka skupia bowiem uwagę czytelnika na statku i jego ogromnych gabarytach oraz historycznym wydarzeniu odwracając troszkę uwagę od samej tragedii. Rozwiązanie to jest moim zdaniem bardzo rozsądne. Ciekawie prezentują się też kolorowe ilustracje Joanny Rusinek, które przypadły zdecydowanie do gustu moim dzieciom.

Poziom 3, najwyższy, skierowany jest do dzieci, które nie boją się już dłuższych i bardziej złożonych tekstów. Na końcu takich książeczek znajduje się alfabetyczny słownik trudnych wyrazów, który jest interesującym elementem lektury. Przykładem jest tutaj książka Apollo 11. O pierwszym lądowaniu na Księżycu autorstwa Ewy Nowak. Taka kosmiczna wyprawa na pewno zainteresuje każdego malucha. Dzieci czytając ją dowiedzą się jak wyglądały przygotowania astronautów do lotu oraz co napotkali w kosmosie. Tę prawdziwą historię zilustrował Tomek Kozłowski. Jest tu jednak znacznie mniej ilustracji niż poprzednio a ponadto są one czarno białe. Na tym etapie uwaga dzieci ma być skupiona przede wszystkim na wciągającej opowieści. Ilustracje są zaledwie jej maleńkim akcentem.

Trzypoziomowy program wspierania nauki czytania jest bardzo trafnym rozwiązaniem. Każdorazowo dzieci mają do czynienia z dużych rozmiarów czcionką, grubym, wytrzymałym papierem oraz naklejkami na końcu wydania, tak na zachętę.
Myślę, że prezentowana seria pomoże oswoić maluchy z książką. Nam bardzo się spodobała. Historyjki są ciekawe i rozpaliły wyobraźnię dzieci. Co najważniejsze w oryginalny sposób zachęciły je do podejmowania prób samodzielnego czytania. To naprawdę ważne. Polecam
Moja ocena 10/10 


Brak komentarzy: