poniedziałek, 31 marca 2014

"Źródła. Początki mistyki chrześcijańskiej t. I" Olivier ClémentWydawnictwo: PROMIC

Rok wydania: 2013

Liczba stron: 240

Format: 136 x 208 mm

Oprawa: miękka

Cena: 32,90 zł


Żyjemy w czasach, w których ludzie coraz częściej odwracają się od Boga. W pogoni za dostatnim życiem brakuje czasu na modlitwę. Wiara staje się wręcz niewygodna, nieatrakcyjna i niemodna. Oczywiście twierdzenia te nadal pozostają bardzo ogólnikowe jednakże nie zmienia to faktu, ze w sferze wiary chrześcijańskiej przez ostatnie lata dużo się zmieniło i to niestety na gorsze. Problem ten dostrzegł również francuski teolog prawosławny Olivier Clément. Z jego rozważań powstała książka Źródła. Początki mistyki chrześcijańskiej.
Jak twierdzi sam autor posłużył się w niej językiem przystępnym zwykłym ludziom tak by jego przesłanie dotarło do jak najszerszej grupy ludzi.
Clément w swej publikacji w zaledwie 5 rozdziałach opowiada czytelnikowi o Bogu, o tym jak puste jest życie bez Niego, jak ważne jest by iść przez życie w jedności z Bogiem, jak zmieniał się Jego obraz na przestrzeni wieków … Nie tylko nawiązuje w swych rozważaniach co wręcz oddaje głos wielkim ojcom Kościoła cytując nierzadko ich obszerne wypowiedzi. Okrasza je też własnymi komentarzami i wyjaśnieniami.
Książka niewątpliwie skłania do refleksji otwierając wręcz oczy czytelnika na Boga, który jest prawdziwym sensem naszego życia. Wszak bez Boga byłoby ono puste i niekompletne.
Bardzo duże zainteresowanie wzbudził we mnie fakt, że autor dorastał w otoczeniu ludzi niewierzących, jego bliscy byli bowiem ateistami. Dociekliwość młodego Oliviera, w dążeniu do prawdy,  do poznawania sensu istnienia człowieka doprowadziły go w końcu do samego Stwórcy. W swej publikacji pragnie również wskazać tę drogę czytelnikowi.
Sporą część omawianej książki stanowi aneks. Zawiera on dość obszerne noty postaci, których idee przytaczał w swej książce autor, a jak wspomniałam wcześniej było ich niemało.
Myślę, że książka odpowiada na współczesne potrzeby i jak najbardziej warta jest uwagi.
Zachęcam do lektury ;)
Moja ocena 8/10Brak komentarzy: