piątek, 28 marca 2014

"Wyprawy po Polsce. Na wsi / W mieście" Ludwik CichyWydawnictwo: MUZA

Rok wydania: 2014

Liczba stron: 24

Format: 220 x 300 mm

Oprawa: zeszytowa

Cena: 8,99 zł


Każde dziecko z zainteresowaniem patrzy na otaczający je świat. Podróż do nowego miejsca to zawsze wielka przygoda i atrakcja. Rodzice nie wszędzie są jednak w stanie dotrzeć, dlatego posiłkują się często publikacjami, które mogą w jakiś sposób przybliżyć dziecku przede wszystkim nasz piękny kraj. Zachęcam w tym miejscu do sięgnięcia po książki z serii Wyprawy po Polsce, które zabiorą nasze dzieci Na wieś oraz Do miasta i odkryją przed maluchami tajemnice jakie kryją się w tych właśnie miejscach.
W mieście na dzieci czeka całe mnóstwo niespodzianek. Mowa tu np. o wieżowcach sięgających chmur, metrze, ogromnych mostach, lotnisku, basenie, muzeach, teatrach, parkach rozrywki, centrach handlowych oraz nieustannym zgiełku dochodzącym z ulic.
Na wsi natomiast, mimo, że panuje tu znacznie większa cisza i spokój również sporo się dzieje. Wraz z bohaterami książki dzieci zwiedzą wiejski dworek, wystawę zwierząt, stajnię, poznają maszyny rolnicze, będą uczestniczyć w żniwach, odwiedzą warzywnik i sad a na koniec popluskają się w jeziorze.
W każdej wyprawie poza młodym czytelnikiem bierze udział również dwójka bohaterów z książki Iga i Jasiek. Ich przygody z pewnością zainteresują dzieci i rozbawią a przede wszystkim nauczą wielu ciekawych rzeczy o życiu w naszym kraju.
Pierwsze co rzuca się w oczy w obu tych książkach to obszerne, kolorowe i estetyczne ilustracje. Na każdej z nich znajduje się kilka jaśniejszych plam i tu pojawia się niespodzianka dla maluchów. Muszą one te miejsca uzupełnić dołączonymi do książeczek naklejkami tak by ilustracje znów nabrały barw. Jeżeli chodzi o sam tekst to nie ma go co prawda zbyt wiele ale historyjka jest z pewnością bardzo wciągająca i w towarzystwie barwnych obrazków całość prezentuje się naprawdę przyjemnie. Co ciekawe na boku każdej kartki znajduje się obrazkowy słowniczek za pomocą którego autor przygotował dla dzieci kolejną zabawę ;)
Obie książeczki z pewnością wiele nauczą młodych podróżników. Dostarczą też maluchom mnóstwo radości i zabawy. Moje dzieci wręcz od razu, gdy w ich rączki trafiły prezentowane egzemplarze, zabrały się do zabawy z naklejkami. Dopiero gdy uzupełniły wszystkie puste miejsca zaczęliśmy czytać. Powiem tylko, że mimo krótkiego tekstu trwało to dość długo gdyż dzieci co chwila komentowały go zdecydowanie świetnie się przy tym bawiły.
Polska jest niewątpliwie pięknym krajem i z pewnością warto o tym mówić dzieciom. Fajnie też pokazywać im to już w najwcześniejszych latach aby dorastały w tym właśnie przekonaniu. Zachęcam gorąco do sięgnięcia po obie te wspaniałe książeczki i życzę niezapomnianych wypraw po Polsce ;)
Moja ocena 9/10
 


Brak komentarzy: