środa, 19 marca 2014

"Wędkarstwo bez tajemnic" Tadeusz Zalewski, Jacek Kolendowicz, Adam SikoraKsiążka do kupienia w księgarni Platon24

Wydawnictwo: Multico

Liczba stron: 272

Rok wydania: 2011

Oprawa: twarda

Format: 230 x 280 mm

                                              Cena: 63,48 zł

Wędkarstwo to dość popularne w naszym kraju hobby. Liczba wędkarzy wzrasta z roku na rok co niestety ma się nijak do ilości ryb w polskich zbiornikach wodnych. Wszystkich wędkarzy, szczególnie tych z nieco mniejszym doświadczeniem, zachęcam do zwrócenia uwagi na książkę Wędkarstwo bez tajemnic. Jest to bardzo obszerna publikacja łącząca w sobie trzy techniki połowu stanowiące jednocześnie trzy oddzielne rozdziały: spławik i grunt, spinning, wędkarstwo muchowe. Każdą z technik przybliża czytelnikowi inny autor niewątpliwie mający spore doświadczenie i odnoszący spore sukcesy.
Jeśli chodzi o pierwszą część książki czyli spławik i grunt to są to oczywiście najpopularniejsze metody połowu ryb. Autor, Tadeusz Zalewski, na wstępie charakteryzuje szczegółowo sprzęt pomagając jednocześnie czytelnikowi w jego wstępnym skompletowaniu. Dalej omawia oddzielnie łowienie z użyciem spławika oraz bez niego czyli metodą gruntową. Podpowiada jakich użyć przynęt w zależności od tego na jaką rybę się nastawiamy, mówi o zanętach, nęceniu oraz rodzajach łowisk. Przekazuje tym samym sporo cennych wskazówek i fachowych rad.
Drugi rozdział poświęcony jest spinningowi. Jego autorem jest Jacek Kolendowicz. Znajduje się w nim naprawdę sporo interesujących wiadomości. Tę część miałam okazję już wcześniej przeczytać w wersji oddzielnej książki a recenzję znajdziecie TUTAJ. Powiem tylko, że autor wyłożył w niej spinning w bardzo przystępny i drobiazgowy sposób. Po prostu profesjonalnie.
Część trzecia prezentowanej publikacji nosi tytuł wędkarstwo muchowe. I tu autor, Adam Sikora, w pierwszej kolejności omawia podstawowy sprzęt niezbędny do połowu tą techniką. Sporo pisze też o sposobie rzucania przynęty oraz różnych metodach połowu. Informacje są z pewnością wyczerpujące i w pełni satysfakcjonujące.
W omawianej książce na ostatnich stronach znajduje się bardzo pomocny przegląd gatunków ryb. Pomoże on z pewnością w identyfikacji naszego połowu oraz przybliży nasze rodzime gatunki ryb.
Cała publikacja jest wręcz kopalnią wiedzy wykorzystując którą odbiorca ma szansę nie tylko na owocne połowy ale również fachowe i etyczne podejście do wędkarstwa. Szczególnie o etyce nie wolno nam zapominać.
Książka jest też ciekawie ilustrowana. Znajdują się w niej ilustracje sprzętu, omawianych technik tak by łatwiej było je pojąć oraz fotografie złowionych okazów.
Jest to bardzo wyczerpujące i ciekawe wydanie. Zawiera wszystkie potrzebne wędkarzowi informacje i wprowadza tych mniej doświadczonych na głębokie wody. Robi to natomiast stopniowo tak by na tych wodach czytelnik czuł się w pełni przygotowany zarówno pod kątem teoretycznym jak i praktycznym.
Polecam ;)
Moja ocena 10/10


Brak komentarzy: