czwartek, 13 marca 2014

"Porady wędkarskie" John WilsonWydawnictwo: Olesiejuk

Rok wydania: 2013

Liczba stron: 128

Format: 250 x 250 mm

Oprawa: twarda

Cena: 23,00 zł 


Porady wędkarskie do książka popularnego wędkarza, autora ponad 20 publikacji o tematyce wędkarskiej a także dziennikarza telewizyjnego Johna Wilsona. Skierowana jest do szerokiego grona odbiorców, zarówno tych bardziej jak i mniej doświadczonych.
Autor charakteryzuje w niej 20 gatunków ryb słodkowodnych rozpoczynając kolejno od brzany poprzez leszcza, karpia, karasia, amura, suma, klenia, węgorza, lipienia, okonia, szczupaka, płoć, jelca, wzdręgę, złotą orfę, lina, pstrąga, łososia, troć atlantycką aż po sandacza. Sporo prawda ;)
Z pewnością są to gatunki dobrze znane każdemu wędkarzowi. Myślę więc, że każdego zainteresują sposoby autora na ich pomyślne złowienie. A rozwiązania te są ku mojemu zaskoczeniu bardzo interesujące aczkolwiek niekoniecznie skomplikowane. Nie zachęca on czytelnika do kupna drogich zanęt ani tez przynęt. Wręcz przeciwnie. Nakłania częstokroć do samodzielnego ich przygotowania podpowiadając jednocześnie jak się do tego zabrać. Poza tym dużo pisze o sprzęcie wędkarskim. Omawia różne metody połowów, zarówno gruntowe jak i spławikowe a także chociażby wędkowanie nocą czy spod lodu. Przy tym mnóstwo ciekawostek i przykładów.
Choć autor nie jest Polakiem i swoje doświadczenie zdobywał daleko stąd myślę, że jego porady w znacznej większości sprawdzą się również w naszych polskich realiach.
Publikacja jest dość obszerna i, jak wspomniałam wcześniej, podzielona na rozdziały. Jest to świetne rozwiązanie gdyż informacje są każdorazowo konkretnie dostosowane do gatunku a nie ogólnikowe. Książka jest bogato ilustrowana. Na fotografiach zaprezentowano wspaniałe złowione okazy. Aż miło popatrzeć ;)
Myślę, że książka jest naprawdę godna uwagi. Sam autor z wielką pasją opowiada w niej o własnych doświadczeniach, a na pewno ma o czym. Posługuje się przy tym raczej zrozumiałym językiem więc lekturę czyta się przyjemnie. Zdecydowanie warto korzystać z doświadczenia innych osób, które oprócz wiedzy teoretycznej opanowały też perfekcyjnie umiejętności praktyczne. Zachęcam więc do lektury i życzę połamania wędek ;)
Moja ocena 9/10

 

Brak komentarzy: