niedziela, 30 marca 2014

"Księga gramatyki Lamelii Szczęśliwej" Joanna KrzyżanekWydawnictwo: Święty Wojciech

Rok wydania: 2011

Liczba stron: 152

Format: 210 x 270 mm

Oprawa: twarda

Cena: 39,90 zł

Nierzadko nauka gramatyki sprawia dzieciom spore problemy. Niestety gdy już na starcie nagromadzą się zaległości z czasem coraz trudniej jest je nadrobić. Taki właśnie kłopot mają Gabrysia i Kajtek, bohaterowie książki Księga gramatyki Lamelii Szczęśliwej.
Tytułowa bohaterka, emerytowana nauczycielka, zgadza się, choć nie od razu, pomóc dzieciom w nauce. Maluchy zamieszkują u niej i przez niemal miesiąc codziennie uczą się nowych rzeczy. Lekcje te rozpoczynają się każdego dnia tak samo. Nauczycielka opowiada swym uczniom krótką historyjkę wprowadzającą do tematu a następnie na tablicy zapisuje formułkę wraz z przykładami. Dzieci dowiadują się w ten sposób czym jest rzeczownik, czasownik, przymiotnik, przysłówek, liczebnik, zaimek, przyimek, spójnik, partykuła oraz wykrzyknik. Poznają też ich rodzaje oraz ćwiczą odmianę. Wiadomości jest naprawdę sporo a w ich przyswojeniu zdecydowanie pomagają proste przykłady nauczycielki.
Przyznam, że lektura bardzo miło mnie zaskoczyła. Lamelia z niesłychaną pasją mówi o gramatyce, wręcz zarażając swą miłością czytelnika. Jej objaśnienia i podejście do tematu są bardzo jasne i przystępne. Bardzo ciekawie nawiązuje w nich do historyjek, które opowiada swym uczniom. Opowieści te są tak niesamowite jak i sama Lamelia, pełne humoru, magii i przygód. Nic więc dziwnego, że tak bardzo spodobały się moim dzieciom. Jeśli chodzi natomiast o część gramatyczną to jeszcze jest przed nimi. Wiem jednak już dziś, że prezentowana lektura będzie nieocenioną pomocą oraz ściągawką, po którą będą mogły sięgnąć zawsze w razie potrzeby.
Książka jest bardzo zwariowana i oryginalna podobnie zresztą jak sama Lamelia. To zarazem rewelacyjny sposób na naukę i utrwalenie materiału. Jest ponadto bogato ilustrowana. Ilustracje są, no cóż, podobne do samej bohaterki – szalone. Naprawdę prezentują się sympatycznie.
Lekturę polecam wszystkim dzieciom ale w szczególności tym, które chciałyby reagować na słowo GRAMATYKA szerokim uśmiechem ;)
Naprawdę warto: )
Moja ocena 10/10
Brak komentarzy: