wtorek, 18 lutego 2014

"Zoologia" / "Prawie wszystko" Joëlle Jolivet

Wydawnictwo: Egmont

Rok wydania: 2013

Liczba stron: 36

Format: 398 x 275 mm

Oprawa: twarda
Cena: 34 zł

Wydawnictwo: Egmont

Rok wydania: 2013

Liczba stron: 31

Format: 398 x 274 mm

Oprawa: twarda
Cena: 34 złZoologia oraz Prawie wszystko to publikacje autorstwa francuski Joëlle Jolivet. Są to sporych rozmiarów książki skierowane do ciekawych świata dzieci. Za ich sprawą maluchy poznają otaczający nas świat w prosty i zarazem ciekawy sposób.
Zoologia wprowadza młodego czytelnika w świat zwierząt. Na jej kartach maluchy poznawać będą różne ich gatunki w kilku kategoriach: w ciepłych krajach, w zimnych krajach, z piórami, z rogami, w wodzie słodkiej, na drzewach, w oceanie, na ziemi, w wodzie morskiej, w nocy, czarno-białe, w cętki i pręgi, ogromne i malutkie oraz blisko ludzi. Jak widać autorka stworzyła wiele grup a w ich skład wchodzi bardzo dużo zwierząt. W ich świat natomiast wprowadza czytelnika, towarzysząc mu jednocześnie na każdej stronie, sympatyczny zmieniający kolory kameleon.
Prawie wszystko to lektura o tym wszystkim co nas otacza, co widzimy każdego dnia, z czego korzystamy, co jemy. Tutaj również cały ten ogrom wiedzy został posegregowany w interesujący sposób. Powstały w ten sposób grupy o nazwie: drzewa i kwiaty, owoce i warzywa, zwierzęta, ciało człowieka, stroje historyczne, stroje tradycyjne, domy, narzędzia, maszyny budowlane, samochody, pociągi…, łodzie, statki…, samoloty, śmigłowce… oraz instrumenty muzyczne. Grupy są bardzo różnorodne i prezentują rzeczy z całego świata. Większość może więc  być dla dzieci zupełną nowością.
Obie książki na swych ostatnich stronach mają słowniki. Z tego względu, że poprzednie strony to tylko podpisane fotografie, w słowniku znajduje się kilka słów wyjaśnienia, z podziałem na grupy i w porządku alfabetycznym. Z tego względu, że książki składają się w dużej mierze tylko z kolorowych obrazków chciałabym poświęcić im chwilę. Moim zdaniem nie są zbyt realistyczne więc nie do końca oddają rzeczywisty wygląd czy kolor niektórych rzeczy, w szczególności zwierząt. Po za tym mnie jakoś specjalnie nie urzekły swą formą i barwą. Ale to akurat jest kwestią gustu. Ogólnie książeczki są bardzo ciekawe i oryginalne. Maluchy, szczególnie te które poznają właśnie świat, na pewno dużo informacji dzięki nim zdobędą. Myślę, że lektura zaciekawi, tak jak w naszym przypadku, zarówno małe jak i nieco starsze dzieci. Maluchy ucieszą kolorowe obrazki bo to przecież od ich oglądania rozpoczynają przygodę z wielką literaturą. Starszaki natomiast będą mogły dopasowując ilustracje do opisu z indeksu i poznać wiele ciekawostek o otaczającym nas świecie. Powiedziałabym więc, że są to książki uniwersalne, dla małego i dużego młodego czytelnika. Polecam
Moja ocena 8/10 
1 komentarz:

Pani_Wu pisze...

Książeczki wyglądają ciekawie i myślę, że są bardzo potrzebne. Żeby jeszcze rodzice chcieli je pociechom kupować!
Z roku na rok, jako nauczyciel w gimnazjum, zauważam spadek wiedzy ogólnej u młodzieży oraz w zastraszającym tempie ubożejący zasób słownictwa.
A jak powiadają "Czym skorupka za młodu nasiąknie...." :)