czwartek, 20 lutego 2014

"Owocowe fantazje"Wydawnictwo: Jedność

Rok wydania: 2014

Liczba stron: 96

Oprawa: twarda na gąbce

Format: 190 x 190 mm

Cena: 24,90 zł
 

Owocowe fantazje. Naleśniki, tarty i musy to zagraniczna publikacja przetłumaczona na język polski przez Zofię Pająk. Z pewnością posłuży miłośnikom przysmaków z owocami w roli główniej i zainspiruje do przygotowania ich nowej odsłonie.
Prezentowana lektura nie jest typową książką z przepisami. Znaczna jej część to informacje bardziej ogólne. Znajdziemy w niej bowiem wiadomości takie jak np. charakterystykę 15 gatunków owoców, techniki ich przygotowania czy dekoracji gotowych dań.
Jeśli chodzi natomiast o same przepisy, są one bardzo różnorodne i kolorowe. Wśród nich królują naleśniki, sałatki i kruche ciasta. Autor dużą uwagę przywiązuje do ostatecznego wyglądu potrawy, dlatego na fotografiach prezentują się one bardzo wykwintnie. Są to jednak w dużej mierze niezbyt skomplikowane w przygotowaniu smakołyki w nieco elegantszej wersji.
Spora część przepisów wymaga użycia odrobiny alkoholu co mnie osobiście nie do końca przekonuje i zachwyca. Z tych przepisów raczej nie skorzystam lub postaram się je lekko zmodyfikować.
Ogólnie przepisy są tak różnorodne, że każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. Przy każdym znajduje się fotografia gotowej potrawy, informacja o stopniu trudności jej przygotowania, czas jaki jest do tego potrzebny oraz ilość porcji jakie uzyskamy wykorzystując składniki z przepisu. Niestety wśród składników niektórych potraw znalazłam produkty, z którymi nigdy nie zetknęłam się w swojej kuchni jak np. ciasto fillo, miechunki peruwiańskie, listki żelatyny czy ciasto kasztanowe, nie wspominając już o niezliczonej ilości różnego gatunku win.
Wychodzi na to, mimo, że potrawy prezentują się bardzo smakowicie, że nie wszystkie z przepisów wykorzystam gdyż nie trafiły one po prostu w mój gust. Na pewno jednak skuszę się na bezy z owocami i konfiturę truskawkową. Przepisy te wyglądają na niezbyt skomplikowane i bardzo jestem ciekawa ich efektu końcowego a w szczególności smakowego.
Bądź co bądź owoce na pewno warto podawać w kuchni na różne sposoby i nie tylko dzieciom. Myślę więc, że prezentowany egzemplarz znajdzie swych entuzjastów ;)
Moja ocena 6/10


 

Brak komentarzy: