czwartek, 6 lutego 2014

"Kolorowy zawrót głowy. Eksperymenty z farbami"Wydawnictwo: Jedność

Liczba stron: 48

Rok wydania: 2013

Oprawa: twarda

Format: 205 x 240 mm

Cena: 16 zł 

Kolorowy zawrót głowy. Eksperymenty z farbami to przepełniona kolorami lektura skierowana do ciekawych świata dzieci w wieku mniej więcej 7-10 lat. Dzięki tej książce maluchy wzbogacą swą wiedzę, dowiedzą się jak powstają różne kolory, jak stworzyć wielobarwne obrazy gdy zabraknie kredek, czego użyć w ich zastępstwie. Zapowiada się interesująco, prawda?
Przyznam, że prezentowana książka i na mnie zrobiła wrażenie a co tu dopiero mówić o dzieciach. Szczególnie zaciekawiły nas pomysły na samodzielne wyprodukowanie kolorowej kredy czy węgla, który przecież również idealnie nadaje się do malowania. Smakowicie zapowiadają się natomiast barwny koktajl i kolorowe bezy, na które przepisy również znaleźliśmy w lekturze. Ponadto jest w niej kilka sposobów na barwienie tkanin i jajek w domowych warunkach a także podpowiedzi jak z niektórych produktów spożywczych wydobyć kolor. Mówię tu np. o kurkumie, jagodach, kolorowych drażetkach czy marzannie.
Świat wokół nas jest pełen barw. Trzeba tylko umieć je dostrzec i użyć kilku trików aby ów kolory móc użyć wg własnych potrzeb. Zabawa z kolorami rozwija wyobraźnię dzieci, uczy ciekawych rzeczy i dostarcza maluchom mnóstwo radości.
Książka zawiera dużo pomysłów na kolorowe zabawy dla dzieci. Przy każdym nowym temacie znajduje się lista rzeczy potrzebnych do jego realizacji, informacja o tym co się stanie jeżeli postąpimy zgodnie z instrukcją autora oraz odrobinkę ciekawostek z nimi związanych. Krótko, jasno i na temat. Myślę, że te trzy stwierdzenia najlepiej odzwierciedlają wiadomości z prezentowanej publikacji. Oczywiście warto wspomnieć, że cała lektura jest bogato ilustrowana co niewątpliwie pomoże maluchom w kolorowych eksperymentach. Uwagę przykuwa również barwna oprawa przyciągająca wzrok.
Mimo, że w książce znalazłam sporo fascynujących informacji czuję lekki niedosyt. Autor nie wspomniał o wielu tradycyjnych produktach barwiących, na których sama eksperymentowałam w dzieciństwie. Mimo to myślę, że książka jest warta uwagi i zainteresuje dzieci a może nawet posłuży w szkole. My na pewno nie pozwolimy by zbierała kurz na półce. Mamy już w planach kolorowy zawrót głowy!
Moja ocena 7/10


Brak komentarzy: