czwartek, 30 stycznia 2014

"Zwierzęta i rośliny Polski. Atlas przyrodniczy dla dzieci" Joanna KuryjakWydawnictwo: Aksjomat

Liczba stron: 112

Rok wydania: 2013

Oprawa: miękka

Format: 225 x 270 mm

Cena: 19,90 zł 

Zwierzęta i rośliny Polski. Atlas przyrodniczy dla dzieci to bogato ilustrowana książka Joanny Kuryjak przybliżająca maluchom piękno naszej rodzimej przyrody. Młody czytelnik znajdzie w niej sporą ilość wyodrębnionych gatunków roślin i zwierząt uporządkowanych w czterech kategoriach: las, łąka, nad wodą i na wsi. Każdy z działów przybliża więc dzieciom inne środowisko.
Na początku dzieci przeczytają o tym jak powstaje las. Dowiedzą się co tak naprawdę w nim rośnie i żyje począwszy od koron drzew aż po obszar runa leśnego. Co ciekawe będą miały okazję zaznajomić się nawet z wyglądem liści drzew liściastych, gatunkami drzew iglastych, krzewami porastającymi bujnie nasze lasy, owocami jakie można w nich napotkać czy leśnymi kwiatami. Warto wspomnieć też o grzybach, które rosną przecież tylko w lesie, a których autorka prezentuje dość sporo gatunków, zarówno tych jadalnych jak i trujących. Nie zapomnijmy również, że lasy to nie tylko roślinność. Zamieszkują je przecież różnorodne ssaki, ptaki, gady i owady i tego również dzieci dowiedzą się z tego rozdziału.
Łąka jest przepięknym elementem naszego polskiego krajobrazu. Również i ona tętni życiem, dlatego autorka poświęciła jej sporo miejsca w lekturze. Wszak na łące rośnie mnóstwo traw, kwiatów, ziół, żyją mniejsze ssaki, ptaki, gady i całe mnóstwo owadów a wśród nich wielobarwne motyle.
W trzecim rozdziale dzieci poznają bliżej środowisko wodne. W jego obszarze również sporo się dzieje. Rosną tu bowiem lubiące wilgoć rośliny, żyją ssaki, ptaki, płazy, gady, owady no i oczywiście ryby. W atlasie w kilku słowach autorka opisała wiele gatunków ryb słodko jak i słonowodnych.
Czwarty, ostatni rozdział, przenosi czytelnika na wieś. Dzieci poznają w nim rośliny uprawne, warzywa, owoce drzew i krzewów, krzewy ozdobne, kwiaty oraz zwierzęta żyjące w zagrodzie a także te, które często odwiedzają wiejskie gospodarstwa np. w celu poszukiwania pożywienia.
Na końcu książki znajduje się bardzo pomocny indeks, który niewątpliwie pomoże w odnalezieniu szukanych informacji.
Lektura bardzo nam się spodobała. Z zainteresowaniem razem z dziećmi przeglądałam jej karty odkrywając mnóstwo fantastycznych informacji. Okazały się one bardzo przystępne dla młodszych odbiorców. Atlas zawiera same konkretne i zwięzłe informacje, bez zbędnego rozpisywania się co myślę jest dla dzieci bardziej przystępne i ciekawe. Szata graficzna jest moim zdaniem rewelacyjna. Prosty, jasny układ, żywe i naturalne kolory niewątpliwie ułatwią dzieciom identyfikację gatunków co sprawi, że zdobywanie wiedzy będzie dla nich po prostu przyjemne.
Moje dzieci już wielokrotnie zasiadały z tym właśnie atlasem w rękach i jestem pewna, że książka ta nigdy im się nie znudzi. Z pewnością wykorzystają ją również w szkole gdyż materiał jaki obejmuje jest tak obszerny, że wielokrotnie będzie powtarzany w szkolnej ławce.
Szczerze polecam wszystkim prezentowaną publikację. Myślę, że każdy maluch z ochotą zgłębi wraz z nim wiedzę o otaczającym nas świecie. Ta książka na pewno swym atrakcyjnym wnętrzem zachęci dzieci do odkrywania tajników przyrody i dostarczy przy tym dużo radości jak to było w przypadku naszej rodziny ;)
Moja ocena 10/101 komentarz:

Kamil Szczepka pisze...

Ten atlas posiada szereg koszmarnych błędów - m. in. rosiczkę jako roślina łąkową (sic!) czy turzycę wśród traw.