piątek, 27 grudnia 2013

"Diety oczami naukowców" Krystyna MonkWydawnictwo: Novae Res

Liczba stron: 326

Rok wydania: 2013

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Format: 121 x 195 mm

Cena: 28 zł 

Diety oczami naukowców to książka Krystyny Monk skierowana do tych wszystkich, którzy mają w planach zrzucenie kilku kilogramów, chcą zmienić złe przyzwyczajenia żywieniowe lub po prostu pragną zgłębić temat i poznać opinie naukowców na temat odżywiania. Czas rzeczywiście sprzyja tego typu rozmyśleniom. Zbliża się Nowy Rok a wraz z nim znów część z nas będzie obiecywać sobie, że pozbędzie się zbędnych kilogramów i zacznie zdrowo jeść. Zazwyczaj niestety wychodzi jak zwykle, czyli nijak. Po kilku dniach zapominamy lub całkowicie rezygnujemy z morderczych diet. Może byłoby inaczej, gdyby każdy z nas sięgnął po fachową literaturę i kierując się wskazówkami osób znających się na rzeczy jednym słowem, spróbował zrealizować swoje postanowienia. W tym miejscu właśnie kłania się prezentowana publikacja.
W książce znalazłam propozycje wielu różnych diet, zarówno tych dobrych jak i złych, niszczących nasz organizm. Dowiedziałam się też jak odchudzały się nasze babcie oraz jak przypuszczalnie będzie wyglądała dieta naszych wnuków. Autorka wspomina również o paradoksach oraz o dziwnych dietach celebrytów. Poświęciła też osobny rozdział dzieciom, kobietom w ciąży a także mężczyznom. Wspomniała również, że niewątpliwie ważnym czynnikiem poza samą dietą jest styl naszego życia, nasza aktywność fizyczna.
Lektura jest istną kopalnią wiedzy. Obrazuje przeróżne modele diet, ich plusy, minusy oraz sens zdrowego odżywiania.
Otyłość jest niewątpliwie plagą ostatnich czasów. Myślę więc, że warto zgłębić choć w minimalnym stopniu wiedzę w tej dziedzinie by umieć jej przeciwdziałać a gdy zajdzie taka konieczność walczyć z nią, aby móc w pełni cieszyć się życiem i nie być, szczególnie w przypadku dzieci w wieku szkolnym, powodem do kpin i docinek.
Prezentowana książka w sposób jasny i zrozumiały charakteryzuje obszerny temat racjonalnego odżywiania. Nie jest monotonna, raczej napisana hasłowo z dużą ilością ciekawostek. Całość prezentuje się więc klarownie i czytelnie. Sam tekst jest zaś lekki i przystępny jak na tak obszerny temat.
Lekturę oceniam pozytywnie. Znalazłam w niej sporo interesujących informacji, takich przyziemnych i z pewnością wartych przemyślenia oraz wcielenia w życie. Polecam książkę każdemu, osobom które pragną odżywiać się w sposób odpowiedzialny i którym zależy na zdrowiu bliskich oraz wszystkim tym którzy zwyczajnie pragną zgłębić omawiany temat. Naprawdę warto ;)
Moja ocena 9/10


Brak komentarzy: