środa, 13 listopada 2013

„Opowiadania z morałem. Duże litery” Agnieszka Stelmaszyk, Irena Landau, Jadwiga Jasny, Elżbieta PałaszOpowiadania z morałem. Duże litery to książka dla dzieci zawierająca 21 opowiadań autorstwa czterech różnych pisarek. Są to historie o różnorodnej tematyce, w których główne role odgrywają dzieci. Każde opowiadanie kończy ciekawa i pouczająca puenta. Dzieci mają więc okazję przekonać się dlaczego nie można rozmawiać z nieznajomymi, dlaczego wypada ustąpić starszym miejsca w tramwaju, dlaczego dziecko adoptowane nie jest gorsze od innych dzieci, dlaczego nie wolno nikogo przezywać lub dlaczego warto ufać rodzicom i być przy tym cierpliwym. Takich mądrości dzieci znajdą w prezentowanej książeczce znacznie więcej. Wszystko to autorki prezentują w przeróżnych sytuacjach. Maluchy poza zwykłymi i przyziemnymi scenkami znajdą też fantastyczne krainy wprost ze snów.
Moim dzieciom opowiadania bardzo się spodobały, mają też wśród nich kilka ulubionych, jak np. Bajka o tym, jak Krzyś pomógł rodzicom odzyskać czas. W historii tej mały chłopczyk pokonuje okrutną czarownicę Temporę, która swymi czarami zniewoliła dorosłych, którzy pod ich wpływem wciąż byli zabiegani. Dzięki odwadze Krzysia na początek jego mama w końcu znalazła czas na przeczytanie mu bajki przed snem. A to lubią chyba wszystkie dzieci.
Drugim ciekawym, a zarazem zabawnym opowiadaniem, jest to O królewnie Kartoflance i kucharzu Czarodzieju. Wyobraźcie sobie, że mieszkała ona w krainie, w której serwowano na okrągło ziemniaki. Królewna nie mogła już na nie patrzeć i wtedy z pomocą przybył kucharz Czarodziej podając coś czego nikt się nie spodziewał.
Jak widać w tej bogatej w najróżniejsze historie lekturze każdy młody czytelnik znajdzie coś dla siebie. Z pewnością do czytania zachęci go duża i wyrazista czcionka, niezbyt długi tekst oraz kilka kolorowych ilustracji wewnątrz książki. Ponadto całość jest bardzo przystępna i zrozumiała dla maluchów. Dla rodziców jest natomiast fundamentem do rozmów z dziećmi na ważne aczkolwiek nierzadko trudne tematy.
Publikacja idealnie nadaje się też jako pierwsza lektura dla dzieci, które zaczęły już samodzielnie czytać. Poza tym różnorodność opowiadań i ich wartościowe morały na pewno zasługują na uwagę i nadają się do czytania o każdej porze i niemal w każdym miejscu, pomagając zrozumieć dzieciom świat i zasady jakie w nim panują. Polecam
Moja ocena 9/10

GRUPA WYDAWNICZA PUBLICAT S.A.
Wydawnictwo Papilon, 2013 


Brak komentarzy: