piątek, 15 listopada 2013

"Opowieści o krasnalach i OLBRZYMACH" Dorota SkwarkOpowieści o krasnalach i OLBRZYMACH  to książka znanej i cenionej pisarki, autorki wielu publikacji dziecięcych, Doroty Skwark. W prezentowanej lekturze dzieci znajdą aż 30 różnych opowiadań, a w każdym z nich postać małego, sympatycznego krasnala, zazwyczaj w czerwonym kubraczku lub ogromnego i potężnego, aczkolwiek również miłego i dobrego olbrzyma. Maluchy z pewnością zaciekawi też wizerunek wróżki leśnej czy górskiej lub może królowej kwiatów. Bądź co bądź, każdy z tych bohaterów niesie pomoc, służy dobrą radą i tak po prostu jest przyjacielem człowieka.
Dzieci dzięki tej pouczającej lekturze dowiedzą się np. dlaczego nie należy być zarozumiałym i kapryśnym, dlaczego nie wolno zaśmiecać lasu, dlaczego kłamstwo nie popłaca lub czym kończy się nieustanne oglądanie telewizji czy granie na komputerze. Takich mądrości w prezentowanej publikacji jest znacznie więcej. A wszystko napisane jasnym, ciekawym i barwnym językiem.
Opowiadania nie są zbyt długie za to poruszają bardzo interesujące kwestie. Odpowiednia lektura może bowiem wiele nauczyć młodego czytelnika i co najważniejsze sprawić maluchowi dużą radość.
Moim dzieciom cały zbiór bardzo się spodobał. Dziewczynki największą uwagę zwróciły np. na Czarną królową. Jest to historia dwóch sióstr – dobrej oraz wyniosłej. Dobra dzięki swej życzliwości, poświęceniu i opiece nad różyczką wygrywa, z pomocą maleńkiej królowej kwiatów, konkurs kwiatów a za swą postawę zostaje sowicie wynagrodzona. Druga siostra widząc to pokornieje i diametralnie się zmienia.
Słuchając natomiast bajki Krasnal o wielkim sercu moje maluchy troszkę się rozmarzyły. Fajnie by było być takim malutkim i spacerować po zielonej i kwiecistej łące podziwiając kwiaty i owady, które dorównywały by naszym rozmiarom …
Książeczka na pewno warta jest uwagi. Opowiadania idealne do czytania do poduszki sprowadzą na dzieci spokojne i słodkie sny. Polecam, gwarantując jednocześnie, że chwile spędzone przy tej właśnie lekturze będą bardzo przyjemne i radosne a wyobraźnia będzie miała niemałe pole do popisu ;)
Moja ocena 9/10Wydawnictwo MD

Brak komentarzy: