poniedziałek, 4 listopada 2013

"Opowiadania na Boże Narodzenie" tłum. Krzysztof M. WiśniewskiOpowiadania na Boże Narodzenie to bogato ilustrowana książka przetłumaczona przez Krzysztofa M. Wiśniewskiego i skierowana do najmłodszych czytelników. Dzieci znajdą w niej takie fantastyczne tytuły jak Pewnej nocy, przed wigilią, Opowieść wigilijna, Dziadek do orzechów, Przygody Sindbada Żeglarza, Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków, Wolny dzień Mikołaja, Kot w butach, Królowa Śniegu oraz Na wschód od słońca, na zachód od księżyca. Są to więc popularne i lubiane historie bez których, bynajmniej ja, nie wyobrażam sobie dzieciństwa i zimowych wieczorów. Każda z tych bajek wprowadza w serca czytelników świąteczny nastrój niosąc ze sobą wartościowe przesłanie i wzbogacając wyobraźnię maluchów.
Moje dzieci najbardziej wciągnęła historia chciwego Scrooga. Duchy, które nawiedziły go w wigilijną noc wywołały u nich ogromne zainteresowanie. Wszak nie często można w bajkach spotkać duchy, wybrać się z nimi w podróż w czasie, odmienić swoje życie i to wszystko w jedną noc – tę wyjątkową magiczną noc wigilijną, kiedy wszystko jest możliwe.
Naszą ciekawość wzbudził też Wolny dzień Mikołaja, który w rezultacie wolnego raczej nie przypominał. Bądź co bądź Mikołaja kochają wszystkie dzieci a historyjki z jego udziałem odbierane są przez maluchy bardzo entuzjastycznie i wesoło. Myślę też, że i u dorosłych na widok tego świętego pojawia się z sentymentu uśmiech na twarzy. Może właśnie dlatego ta bajka tak bardzo nas zachwyciła.
Chciałabym wspomnieć o jeszcze jednym opowiadaniu, a mianowicie Dziadku do orzechów. Owa figurka trafiła do małej dziewczynki jako prezent gwiazdkowy. Nie była jednak ani trochę zwyczajna, tak jak i noc w którą dziewczynka ujrzała ją po raz pierwszy. Na wspomnienie o przygodach Klary i Dziadka do orzechów nie raz zrobiło mi się ciepło na sercu. Ta historia szczególnie kojarzy mi się z dzieciństwem, dlatego tym bardziej cieszę się, że i moje dzieci dziś mogą zapoznać się tą fantastyczną lekturą.
Z pewnością każdy z nas ma swoje ulubione gwiazdkowe opowiadania. Myślę, że prezentowana książka na pewno zawiera kilka z nich. Bajki, które się w niej znajdują napisane są bardzo ciepłym i budującym świąteczny nastrój językiem. Lektura jest bogato ilustrowana i bajecznie kolorowa. Ma więc wszystkie te elementy, za które książki kochają dzieci.
Ta publikacja z pewnością rozgrzeje Was w mroźne zimowe wieczory, nastroi świątecznie i dostarczy maluchom radości przygotowując je jednocześnie do nadejścia Bożego Narodzenia tak by mogły te święta przeżyć również od strony duchowej. Polecam
Moja ocena 10/10

Wydawnictwo Olesiejuk, 2009

Brak komentarzy: