piątek, 29 listopada 2013

"Historyjka całkiem nowa o Niponkach z Niponkowa" Anna ZachorowskaWydawnictwo: Novae Res

Liczba stron: 128

Rok wydania: 2013

Format: 148 x 240 mm

Oprawa: twarda

Cena: 29,00 zł

 
Historyjka całkiem nowa o Niponkach z Niponkowa to książka dla dzieci autorstwa Anny Zachorowskiej. Jest to lektura, która powstała z myślą o wnuczku autorki, Antosiu. Znajdziemy w niej więc swoiste przesłanie pisarki, chęć podzielenia się swoimi doświadczeniami i radościami, opowieść o życiu, rzeczach ważnych i pięknych. Wszystko to zawarte jest w 8 niezbyt długich historyjkach. Ich bohaterami są wróbelki, które autorka obserwowała tak ochoczo w dzieciństwie. Niponki, bo tak nazywają się owe ptaszki, tworzą zwyczajną, poukładaną rodzinę. Rodzice przekazują w swych relacjach rezolutnym maluchom wartości i zasady, ucząc je szacunku do innych, właściwego zachowania, gościnności, zaradności życiowej i pomocy potrzebującym. Na przykładzie Niponków, śledząc ich perypetie, maluchy nauczą się więc takich rzeczy jak np. jak zachowywać się w czasie podróży, jak fantastycznym miejscem jest szkoła, jak ważna jest umiejętność doceniania starań innych, rozwój osobisty czy rodzina, która zawsze może liczyć na wzajemną pomoc i aprobatę.
Lektura napisana jest bardzo ciekawym językiem, z charakterystycznymi polskimi zwrotami  i słówkami, dzięki którym maluchy poszerzą znacznie swoje słownictwo a ich język będzie bogatszy i piękniejszy. Jest to niewątpliwie zaleta lektury gdyż tego typu rozwiązania dość rzadko można ostatnio spotkać we współczesnej literaturze dziecięcej.
Historyjki napisane są w formie nieregularnie rymowanych wierszy. Podsumowaniem większości z nich są osobiste uwagi i refleksje autorki. W tekście maluchy znajdą też pogrubioną czcionką ważniejsze myśli i przesłania. Ponadto w przypisach znajdują się wyjaśnienia trudniejszych wyrazów na które natrafią w tekście. Uważam to za bardzo trafne i oryginalne rozwiązanie.
Opowiadana pełne są humorystycznych scen oraz ciepła bijącego od bohaterów a co najważniejsze uczą dzieci wartościowych i ważnych dla nich rzeczy, które warto wpajać maluchom już od najmłodszych lat. Autorka w prezentowanej publikacji robi to w bardzo ciekawy sposób ukazując jednocześnie maluchom bogate walory naszego języka dlatego też polecam ją każdemu dziecku z głębi serca.
Moja ocena 8/10


Brak komentarzy: