niedziela, 17 listopada 2013

"Cuda-wianki" Małgorzata PłonowskaCuda-wianki to tomik kilkunastu wierszyków dla dzieci autorstwa Małgorzaty Płonowskiej. Tematyka utworów poświęcona jest różnorodnym zwierzakom zamieszkującym głównie łąki i niewielkie zbiorniki wodne. Maluszki posłuchają więc rymowanek o ważkach, ćmach, motylach, zajączku, pszczole, gzie, sumie, żabie, ropuchu, gąsienicy, musze, pająku, kurce i małych myszkach. Wierszyki są krótkie aczkolwiek zabawne i pouczające. Słucha się ich przyjemnie gdyż wpadają w ucho jak piękna, kojąca melodia, rozbudzając przy tym wyobraźnię.
Cała książka bardzo nam się spodobała. Trudno jest mi nawet powiedzieć jednoznacznie co najbardziej. Może prosta i nieskomplikowana forma wierszy, może zrozumiały i barwny język autorki, może natomiast zabawny i ciekawy tekst, a może wszystko po trochu. Piękne są również ilustracje znajdujące się na kartach lektury, podobnie jak okładka, która z pewnością zasługuje na uznanie i podziw.
Cały tomik oceniam bardzo pozytywnie. Uczy maluszki szacunku do przyrody, uświadamia im też, że warto być sobą mimo przeciwności na jakie natrafiamy w życiu. Nasz indywidualizm, determinacja w dążeniu do celu i oryginalne marzenia są piękne. Nie zmieniajmy się po to by dostosować się do otoczenia. Bądźmy zawsze sobą i bądźmy z tego dumni.
Polecam gorąco prezentowaną lekturę, która niewątpliwie podbiła moje serce i dostarczyła dzieciom radości bez liku ;)
Moja ocena 10/10

Wydawnictwo Novae Res, 2012
Brak komentarzy: