czwartek, 17 października 2013

"Świat owadów. Ilustrowana encyklopedia przyrodnicza" Barbara Taylor, Dr Jen Green, John FarndonŚwiat owadów. Ilustrowana encyklopedia przyrodnicza to książka autorstwa Barbary Taylor, Dr Jena Greena oraz Johna Farndona. Jest to lektura skierowana do miłośników przyrody ciekawych otaczającego nas świata. A świat wokół tętni życiem, jest piękny, zaskakujący i rządzi się własnymi prawami…
W prezentowanej lekturze znajdziemy obszerne informacje posegregowane w czterech kategoriach: pająki, chrząszcze i pluskwiaki, motyle i ćmy, owady społeczne. Wiadomości na ich temat są bardzo dokładne, obszerne i sięgają nawet mitycznych wyobrażeń i wierzeń odnośnie niektórych gatunków. Pozostałe informacje są już bardziej przyziemne i charakteryzują szczegółowo budowę każdej z czterech grup owadów, ich gatunki, sposób rozmrażania, dojrzewania, żerowania, występowanie, wrogów i wiele innych ciekawostek scharakteryzowanych w zależności od gatunku.
Z lektury dowiemy się też naprawdę praktycznych i cennych rzeczy a mianowicie jakie ważne zadanie  pełnią owady w naszym ekosystemie. Są w końcu jego nierozerwalną całością, ważnym ogniwem pokarmowym dla wielu gatunków zwierząt, są przecież i takie, które przynoszą bezpośrednie korzyści nam, ludziom. I nie mam tu na myśli tylko pszczół.
Książka jest moim zdaniem fascynującą bazą wiedzy o życiu, które toczy się spokojnie wokół nas, o naszych bliskich sąsiadach a nawet mieszkańcach naszych domów - owadach. Niektórym wydają się obrzydliwe i straszne, innych zachwyca ich indywidualizm, pracowitość a nawet wygląd. Jak by jednak na nie nie spojrzeć owady zawsze były i będą obecne w naszym życiu. Dlatego warto przyjrzeć się im lepiej, poznać ich zwyczaje i upodobania. Tu właśnie idealnie sprawdzi się prezentowana publikacja.
Encyklopedia jest bardzo przystępna dla każdego. Tekst nie jest monotonny. Każdą niemal informację obrazuje dokładne, kolorowe i bardzo naturalne zdjęcie. Ilustracje są naprawdę bardzo dobrej jakości i przykuwają ogromnie uwagę czytelnika i dostarczają cennych wskazówek do identyfikacji.
Ja znalazłam w niej wiele fascynujących informacji i z zapartym tchem odkrywałam kolejne nowinki. Książka sprawdzi się z pewnością w szkole jak i życiu dorosłym, wszak świat owadów kryje tyle tajemnic, że nie starczy życia by je wszystkie poznać. Szczerze polecam prezentowaną encyklopedię i wierzę, że zachwyci ona was przynajmniej w połowie tak bardzo jak mnie. Wystawiam jej bowiem najwyższą ocenę ;)
Moja ocena 10/10

GRUPA WYDAWNICZA PUBLICAT S.A.
Wydawnictwo Elipsa, 2006


Brak komentarzy: