środa, 9 października 2013

"Radek Szkaradek. Fuj!" Alan MacdonaldRadek Szkaradek. Fuj! to książka Alana Macdonalda. Jest to lektura skierowana do dzieci powyżej 6 roku życia i składa się z trzech niezbyt długich opowiadań. Ich głównym bohaterem jest tytułowy Radek, chłopiec zbuntowany i niepokorny, który nader często popada w tarapaty. Szczególnie mocno buntuje się przed rodzicielskim nadzorem. Nie kryje niezadowolenia gdy rodzice nie chcą zabrać go do wesołego miasteczka, gdy mama kupuje mu obciachowy kostium, w którym ma pójść do szkoły oraz gdy musi niańczyć śliniącego się bobasa. W sumie przykłady te oraz rozczarowanie Radka myślę, że nikogo tu nie zdziwią. Chłopiec, podobnie pewnie jak większość dzieci, uznał to za niesprawiedliwe, że rodzice w ogóle podejmują za niego takie decyzje nie pytając go przy tym o zdanie.
Radek jest bohaterem bardzo kontrowersyjnym. Z jednej strony chłopiec przezabawny z pomysłami tak zaskakującymi i szalonymi, że można nawet pozazdrościć, z drugiej zaś jego słownictwo i buntowniczy charakter pozostawiają dużo do życzenia.
Przygoda z książka była dla nas dość niespotykaną i ciekawą odskocznią od rzeczywistości. Zrozumiały, przystępny i z pewnością nieprzesłodzony tekst przeplatały zabawne czarnobiałe ilustracje, które zaciekawiły moje dzieci, rozśmieszyły i zachęciły do czytania.
Jeśli chodzi o przesłanie autora, no cóż… Na pewno zwraca on uwagę na złe nawyki i zachowanie bohatera co w konsekwencji nie wychodzi mu przecież na dobre, wręcz przeciwnie, jego postępowanie jest skutkiem pasma wydarzeń, które Radek na pewno zapamięta na zawsze.
Tak więc do lektury podchodzę z lekkim przymrużeniem oka. Razem z córką uśmiałyśmy się co niemiara śledząc perypetie Radka. Myślę, że warto sięgnąć po tę właśnie pozycję. Dobra zabawa gwarantowana.
Moja ocena 7/10

GRUPA WYDAWNICZA PUBLICAT S.A.
Wydawnictwo Papilon, 2013


Brak komentarzy: