sobota, 14 września 2013

"Tajemnica srebrnych kielichów" Brigitte KrautgartnerTajemnica srebrnych kielichów Brigitte Krautgartner to książka skierowana do dzieci w wieku 11-15 lat. Jest to wciągająca powieść detektywistyczna, której główną bohaterką jest zwyczajna dziewczynka o imieniu Kiki. Przyjeżdża ona na wakacje do wujka będącego opatem w klasztorze. Tam dowiaduje się, że z klasztornego skarbca skradziono słynny zbiór Lamentium. Nie wiadomo kto i kiedy dokonał wspomnianego włamania. Kiki po części z nudów, gdyż w klasztorze nie ma rówieśników ani specjalnych atrakcji dla dzieci, a po części z ciekawości, zaczyna interesować się całą sprawą. Rozpoczyna śledztwo, które z początku posuwa się niestety dość mozolnie do przodu.
Przygoda Kiki osadzona jest w realnym świecie i tak właściwie mogłaby wydarzyć się naprawdę. Dziewczynka dzięki swej dociekliwości, odwadze i odrobinie szczęścia pomaga w rozwiązaniu naprawdę trudnej zagadki. Wszystko to moje dzieci odebrały bardzo entuzjastycznie i z uwagą śledziły poczynania młodej detektywki.
Język oraz styl lektury są dla młodego czytelnika bardzo przystępne i zrozumiałe. Okładka książki prezentuje się estetycznie a ponadto w jej środku znajduje się kilka zabawnych czarno-białych ilustracji co zachęca dzieci do czytania i przybliża sylwetki postaci oraz tło całego śledztwa.
Dzięki książce czytelnik poznaje również zasady życia w klasztorze, harmonogram dnia oraz towarzyszące mu zwyczaje. Jest to z pewnością interesujące doświadczenie dla odbiorcy, szersze otwarcie oczu na świat, który znajduje się często obok nas, a którego wcale nie znamy lub zwyczajnie nie rozumiemy.
Książkę czytało się przyjemnie i na pewno warto było po nią sięgnąć. Razem z dziećmi uruchomiliśmy wyobraźnię i spekulowaliśmy próbując odgadnąć co tak naprawdę wydarzyło się w klasztorze. A jeśli i wy jesteście tego ciekawi odsyłam do lektury, którą szczerze polecam ;)
Moja ocena 10/10

Wydawnictwo Święty Wojciech, 2013Brak komentarzy: