niedziela, 29 września 2013

"Spacery z Matką Naturą – niezwykłą zielarką" Maria NienartowiczSpacery z Matką Naturą – niezwykłą zielarką to książka z serii Przygody Karkonoskich Skrzatów autorstwa Marii Nienartowicz, autorki wielu regionalnych bajek dla dzieci. Mimo, że lektura skierowana jest do najmłodszych odbiorców myślę, że ciekawostki, których znajduje się w niej niemało zwrócą również uwagę rodziców.
Publikacja przybliża czytelnikowi sylwetki najpopularniejszych ziół, często przez ludzi niedocenianych a nawet kojarzonych raczej z chwastami niż roślinami leczniczymi.
Ta zajmująca historia rozpoczyna się od prac porządkowych w ogrodzie. Małe pracowite skrzaty chętnie pomagają bowiem rodzicom w uprawie ogródka. To w nim napotykają na pokrzywę, której stanowczo chcą się pozbyć. Ich mama jednak ma w związku z nią inne plany. Celowo pozostawia małą kępę pokrzyw pod płotem. Wszak jak mówi maluchom, jest to przecież zioło a jego właściwości, kiedyś powszechnie znane, dziś stały się nieco zapomniane i niedoceniane przez ludzi. Wiadomości takie bardzo zainteresowały małe skrzaty, na tyle, że postanowiły dowiedzieć się czegoś więcej o roślinach leczniczych, poznać ich gatunki i właściwości. Wtedy na pomoc przychodzi im mądra Matka Natura oprowadzając maluchy po okolicy i wskazując na rosnące tam zioła oraz opowiadając interesująco o ich właściwościach i sposobie działania.
Książkę czytałam razem z córką i trudno mi powiedzieć, którą z nas bardziej ona zainteresowała. Córka skupiała się na skrzatach i z uśmiechem komentowała znane jej z ogrodu rośliny, ja natomiast skupiałam się na poznawaniu ich właściwości oraz sposobie odpowiedniego przygotowania i okresie zbiorów. Tak więc tym razem każda z nas znalazła w książce coś dla siebie ;)
Jeśli chodzi o język jest on bardzo zrozumiały i przyjemny. Łatwo można w nim wyczuć szczególną więź autorki z Karkonoskim regionem, który niewątpliwie jest jej bardzo bliski.
Bajka jest wciągająca i bardzo wartościowa, niezbyt długa a mimo to tak pełna fascynujących informacji. Ponadto w książce znajduje się szereg barwnych ilustracji, które przyciągają uwagę dzieci pomagając jednocześnie w identyfikacji omawianych gatunków roślin.
Razem z córka nabrałyśmy ogromnej ochoty na miód z mniszka lekarskiego, za przygotowanie którego z pewnością zabierzemy się już najbliższej wiosny.
Polecamy tę publikację wszystkim miłośnikom przyrody. Z pewnością przygoda Karkonoskich skrzatów nauczy maluchy szacunku do natury, uświadomi jak wiele kryje ona w sobie tajemnic i będzie ciekawym pomysłem na zwrócenie uwagi dziecka na te właśnie aspekty. Zachęcam do lektury ;)
Moja ocena 10/10

Wydawnictwo Poligrafia AD REM, 2012


Brak komentarzy: