sobota, 28 września 2013

„Atlas Grzybów” Anton Janitor, Vincent Kabat, Jan Magal, Pavol SkublaAtlas grzybów to publikacja zagraniczna przełożona przez dr Przemysława Kroczka. Jest to książka stworzona z myślą zarówno o miłośnikach grzybobrania jak i amatorów leśnych spacerów. Dzięki niej czytelnik ma okazję poznać bliżej środowisko w którym rosną grzyby, ich wartość energetyczną czy sposób przechowania i przygotowania do spożycia.
Tak więc po krótkim, aczkolwiek wyczerpującym wstępie, docieramy do sedna książki. 
Tu czytelnik znajdzie charakterystykę aż 100 gatunków grzybów jadalnych i 10 trujących, które to są najbardziej popularne  naszych lasach. W atlasie znajdziemy też wskazówki gdzie szukać konkretnego gatunku, w jakich miesiącach udać się na poszukiwania, jak identyfikować oraz na co szczególnie zwracać uwagę by nie pomylić grzyba jadalnego z trującym.
Jak dla mnie atlas jest rewelacyjnie pomyślany. Wszystko jest w nim zrozumiałe, jasne i klarowne. Tekst jest krótki ale rzeczowy. Ilustracje przy każdym gatunku są wyraźne i realistyczne a ponadto wzbogacone dodatkowymi schematami. Książka z pewnością dostarczyła mi wielu ciekawych informacji i jest nieocenionym towarzyszem leśnych wypraw. Co prawda jeżeli mam jakiekolwiek wątpliwości co do gatunku grzyba po prostu go nie zrywam. Fajnie jest jednak wiedzieć co rośnie w pobliskim lasku gdyż sprawia mi to zwyczajnie wielką satysfakcję. 
Polecam prezentowany egzemplarz wszystkim, którzy chcą dowiedzieć się kilku ciekawostek i zwyczajnie lubią grzyby ;)
Moja ocena 10/10

Wydawnictwo Publicat, 2006
GRUPA WYDAWNICZA PUBLICAT S.A.Brak komentarzy: