sobota, 17 sierpnia 2013

"Cukierki" Renata PiątkowskaCukierki to książka autorstwa Renaty Piątkowskiej, znanej i cenionej autorki publikacji dziecięcych. Głównym bohaterem książki jest Piotrek, bardzo żywiołowy, pomysłowy i psotny chłopiec, który regularnie ucieka babci, dręczy kota oraz dokazuje kolegom w szkole. W jego mniemaniu są to tylko pokazy niesamowitych umiejętności, które są przecież zabawne i powinny być podziwiane przez innych. Nikt jednak tego nie robi, wręcz przeciwnie, wszyscy są zdenerwowani i nie rozumieją dlaczego Piotrek wciąż rozrabia. Pewnego razu gdy chłopiec kolejny raz ucieka babci trafia do sklepu, w którym kupuje cukierki o nazwie hokuski-pokuski. Cukierki okazują się tak magiczne jak sama ich nazwa i zmieniają Piotrusia już na zawsze.
Temat książki jest ciekawy i bardzo mnie zaintrygował. To prawda, że dzieci często nie zdają sobie sprawy jakie mogą być konsekwencje ich czynów. Czasem warto zwrócić więc uwagę malca na to co mogą czuć inni i spróbować uświadomić mu, że to jak my widzimy niektóre sprawy nie koniecznie oznacza, że tak samo widzą je inni.
Mojej córce bardzo spodobały się barwne ilustracje Anety Krella-Moch, które niewątpliwie uprzyjemniły czytanie. W książce czytelnik znajdzie też klika zabawnych epizodów. Poza tym sam tekst, mimo, że zrozumiały dla dziecka wydaje się być chwilami monotonny i w pewnym momencie moja 6 latka zaczęła się nieco nudzić. Mimo to pochwalam ciekawy pomysł i myślę, że dziecko po zapoznaniu się z lekturą choćby przez chwilę przemyśli własne zachowanie. A to już coś ;)
Moja ocena 6/10

Wydawnictwo Bis, 2009
 


Brak komentarzy: