niedziela, 30 czerwca 2013

Wybrane legendy o Karkonoskim Duchu Gór Ivo ŁaborewiczWybrane legendy o Karkonoskim Duchu Gór to zbiór 23 legend opracowanych przez Ivo Łaborewicza. Autor, mgr historii, specjalista archiwistyki dziejów regionalnych głównie obszaru Sudetów, ma na swoim koncie ponad 400 artykułów naukowych i popularnonaukowych. Książka jego autorstwa opatrzona jest przepięknymi ilustracjami zarówno krajobrazu karkonoskich gór jak i postaci odzianych w stroje ludowe. Twórcą tych arcydzieł jest Janusz Motylski, miejscowy artysta malarz.
Zbiór legend przybliży każdemu czytelnikowi postać władcy gór, pana Karkonoszy zwanego popularnie Liczyrzepą. Wg ludowych podań jest to sędziwy starzec, któremu szczególnie na sercu leżą troski i problemy ludzkie. Ceni sobie on nade wszystko uczciwość i chętnie przybywa na wezwanie każdego górskiego wędrowca dając mu zawsze to na co ów podróżnik zasługuje. Niektórzy wracają więc  do domu z kieszeniami wypchanymi złotem by już nigdy nie zaznać głodu, na innych czeka natomiast sroga kara.
W książce znajdziemy legendy o różnej tematyce. Niektóre z nich są wzruszające jak ta, w której Duch Gór spotyka dobrą matkę, inne zaś szydercze, wywołują uśmiech na twarzy jak ta, w której Duch Gór leczy chorego z urojenia. Wszystkie łączy jednak pokrzepiające zakończenie. Liczyrzepa zawsze sowicie obdarowuje dobrych i szlachetnych ludzi a chciwców i nikczemników sprawiedliwie kara.
Lektura została bardzo ciepło odebrana przez moje maluchy. Dzieci z wielkim zainteresowaniem śledziły przygody mądrego Ducha Gór a na ich buźkach malowały się nieustannie radosne uśmiechy. Legendy są napisane językiem bardzo przystępnym dla maluchów, ponadto czytanie uatrakcyjniają cudowne ilustracje, które jak magnez przyciągają dzieci do lektury. Książka sprawiła, że moje szkraby zapragnęły, kolejny raz zresztą, odwiedzić ulubione górskie szlaki i pooddychać rześkim górskim powietrzem ;)
Myślę, że całość jest dla młodego odbiorcy bardzo pouczająca, daje do myślenia i uczy szacunku do przyrody i innych ludzi. Polecam więc książkę wszystkim dzieciom, myślę, że idealnie sprawdzi się nie tylko podczas wakacyjnych wyjazdów w góry, ale będzie też wspaniałą pamiątką po udanym rodzinnym wypadzie spędzonym w pięknych polskich Karkonoszach ;)
Moja ocena 10/10

Wydawnictwo Poligrafia AD REM, 2011
Brak komentarzy: