niedziela, 23 czerwca 2013

"Przygody Alexa w krainie liczb" Alex BellosPrzygody Alexa w krainie liczb to książka brytyjskiego pisarza oraz dziennikarza i prezentera telewizyjnego Alexa Bellosa. Autor ukończył matematykę na Oksfordzie. Książka, którą napisał kilka lat później, w 2010r., otrzymała wiele prestiżowych nagród. Lektura skierowana jest zarówno do miłośników matematyki, jak również osób, które pragną w tej trudnej niewątpliwie dziedzinie odkryć drugie dno. Matematyka nie musi być zawsze nudna i skomplikowana. Swoim amatorom potrafi przecież dostarczyć wiele radości i satysfakcji.
Autor w swojej książce przybliżył czytelnikowi historię matematyki. Wyjaśnił jak wielcy tego świata, metodą prób i błędów odkrywali tajniki geometrii czy algebry. Książka zawiera bardzo wiele przykładów na poparcie słów autora, co sprawia, że na nowo odkrywamy matematykę i co ciekawsze ta kopalnia informacji jest dla przeciętnego odbiorcy przystępna i zrozumiała.
Bellos napisał książkę podróżując po świecie. Wspomniał w niej więc również ludzi, z którymi się zetknął, sposób w jaki żyli oraz jakie znaczenie dla nich miała znajomość liczb i zasad matematyki. Okazuje się bowiem, że nie wszyscy rozumieją je i interpretują tak jak my.
Nawiązując do swoich wypraw i doświadczeń jakie przyniosły, autor tłumaczy arytmetykę oraz szybsze i wolniejsze sposoby liczenia, logarytmy, pierwiastki, ułamki czy obliczanie działań zawierających niewiadomą. Prezentuje też wiele zabaw jakie dzieci czerpią dzięki matematyce wspominając o kostce Rubika, sudoku, przeróżnych łamigłówkach, orgiami, grach czy układankach.
Książka, co bardzo mnie zaskoczyło, napisana jest w niebywale przystępny i ciekawy sposób. Matematyka, mimo, że jest niewątpliwie dla większości osób trudną i skomplikowaną dziedziną nauki, w książce Bellosa zdaje się łagodnieć i nabierać kolorów. Autor posiadając gruntowną znajomość i wiedzę przekazał ją czytelnikowi w sposób oryginalny, wciągający a nawet odrobinę humorystyczny przez co odbiorca odkrywa matematykę na nowo patrząc na nią z nieco innej perspektywy. Mimo, że do tej pory ta dziedzina nauki nie sprawiała mi większych problemów, książka rozjaśniła i mi wiele kwestii, które wykorzystać można przede wszystkim w życiu codziennym. Lektura zawiera bowiem przykłady bardzo praktyczne i przyziemne dlatego też jestem pod ogromnym jej wrażeniem.
Książka podzielona jest na rozdziały, wzbogacona ilustracjami przykładów oraz komentarzami objaśniającymi je krok po kroku. Na wstępie znajdziemy spis treści z krótkimi informacjami co znajduje się w danym rozdziale, na końcu zaś słowniczek pojęć matematycznych oraz bardzo pomocny indeks. Całość prezentuje się przejrzyście i czytelnie. Lektura z pewnością warta jest uwagi i zainteresowania nie tylko amatorów matematyki ale myślę, że każdego, kto chce widzieć w niej coś więcej niż tylko liczby i niezrozumiałe działania.
Moja ocena 9/10

Wydawnictwo Albatros, 2013

Brak komentarzy: