wtorek, 25 czerwca 2013

"Legendy o Duchu Gór" Regina ChrześcijańskaLegendy o Duchu Gór to książka opracowana przez Reginę Chrześcijańską z ciekawymi ilustracjami Agaty Szmigiel. Książka skierowana jest do najmłodszych czytelników i zawiera 9 krótkich historyjek o zamieszkującym Karkonosze Duchu Gór, zwanym przez tamtejszych mieszkańców potocznie Liczyrzepą.
Karkonosze już od dawna przyciągają swoimi bogatymi walorami krajobrazowymi turystów z kraju i zagranicy. Przypomnę tylko, że Karkonosze to najwyższy masyw górski Sudetów, a jego najwyższym szczytem jest oczywiście Śnieżka ;) Nie każdy jednak wie, że tych terenów strzeże Duch Gór. Jest to bardzo mądry, aczkolwiek samotny wiekowy pan, który co jakiś czas opuszcza swój podziemny pałac. Pod różnymi postaciami zagaduje turystów i nigdy nie przechodzi obojętnie obok krzywdy ludzkiej. Tak więc jeżeli tak jak i ja lubicie wędrówki po Karkonoszach  miejcie oczy i uszy szeroko otwarte. Kto wie, może spotkacie na szlaku Liczyrzepę, który wybrał się właśnie na spacer po okolicy. Była by to z pewnością niezapomniana przygoda ;)
Moje maluchy z wielką uwagą pochłaniały kolejne legendy wracając myślami do zeszłorocznych wakacji spędzonych przecież między innymi w Karkonoszach. Z książki dowiedzieliśmy się naprawdę wielu ciekawostek, o których do tej pory nie wiedzieliśmy, choćby tego dlaczego Duch Gór przezywany jest Liczyrzepą oraz poznaliśmy wiele przygód świadczących o jego pogodnej i sprawiedliwej naturze. Dowiedzieliśmy się też jaka kara czeka wszystkich, którzy drwią z jego przezwiska i jak sowicie nagradza uczciwych i będących w potrzebie wędrowców górskich.
Wszystkie legendy zawarte w książce są łagodne i ciepłe, i z pewnością zainteresują każdego malucha. Opowiadania są niezbyt długie napisane w bardzo zajmujący i jednocześnie zrozumiały sposób. Nas te legendy po prostu urzekły, tym bardziej, że jesteśmy mieszkańcami Dolnego Śląska i wielokrotnie gościliśmy w karkonoskich górach. Gorąco polecam
Moja ocena 10/10

Wydawnictwo Poligrafia AD REM, 2006


 

Brak komentarzy: