poniedziałek, 6 maja 2013

"Zośka Wspaniała" - recenzja książki„Zośka Wspaniała” autorstwa Lary Bergen to pierwsza część przygód tytułowej Zośki, sympatycznej trzecioklasistki. Bohaterka jest zwyczajną dziewczynką nie wyróżniającą się z tłumu wyglądem oraz zachowaniem. Pewnego dnia stwierdza jednak, że jej życie jest nudne, że ona sama jest nudna i czas w końcu to zmienić. Pierwsze co nie podoba się Zośce to jej imię, jest zwyczajne i pozbawione charakteru. Wymyśla więc pseudonim, który wyróżni ją wśród rówieśników i doda jej imieniu charyzmy. Po długich namysłach w końcu dziewczynka wie jak teraz będzie o sobie mówić oraz jak mają tytułować ją inni: ZOŚKA WSPANIAŁA. Ten pseudonim rozśmieszył najlepszą koleżankę Zośki, ale mimo to obiecała pomóc w dowiedzeniu głównie reszcie klasy wspaniałości koleżanki. Zośka miała kilka ciekawych pomysłów, z tym, że każdy kończył się miażdżącą porażką dziewczynki. Czy uda jej się w końcu dowieść, że jest wyjątkowa i zasługuje na miano Wspaniałej? Z pewnością nie będzie to takie proste jak przypuszczała na początku.
Przygody Zośki odzwierciedlają poniekąd problemy dzieci. Nikt nie chce być szary i nijaki, maluchy w szkole pragną być zauważone i docenione. Wspaniałość i wyjątkowość polega przecież również na drobiazgach, rzeczach których często nie zauważamy. Można być wspaniałym pomagając koledze w nauce czy dzieląc się z nim zwykłym batonikiem. Moim zdaniem każde dziecko jest wspaniałe tylko czasem trzeba mu o tym przypomnieć by mogło o tym pamiętać.
Książka jest skierowana do dzieci i napisana lekkim i przyjemnym językiem. Autorka relacjonuje nam w niej jeden dzień z życia Zośki. W lekturze znajdziemy scenki zarówno humorystyczne jak i dające do myślenia i będące ostrzeżeniem dla innych. Książka jest niemal pozbawiona ilustracji, ale nie przeszkadza to zupełnie w czytaniu a jedynie pozwala na uruchomienie wyobraźni i głębsze przeżywanie przygód sympatycznej bohaterki. Moim maluchom lektura spodobała się na tyle, że z pewnością sięgniemy po kolejne jej części. Wszystkim ciekawym losów bohaterki polecam tę książkę, myślę, że warto poświecić jej krótką chwilkę.
Moja ocena 7/10

Wydawnictwo Hachette, 2013

Brak komentarzy: