czwartek, 9 maja 2013

"Szachy. Nauka gry dla dzieci" - recenzja książkiKsiążka „Szachy. Nauka gry dla dzieci” to lektura, która bardzo miło mnie zaskoczyła. Jej autorkami są Adrianna i Urszula Staniszewskie, posiadaczki wielu medali zdobytych w turniejach szachowych dla juniorów. Swą przygodę z szachami rozpoczęły już w dzieciństwie. Dziś uczą inne dzieci tej wspaniałej gry.
Książka w ciekawy sposób uczy bawiąc jednocześnie małego czytelnika. Autorki opowiadają nam w niej historię o królu Siwobrodym, stojącym przed dylematem, któremu z synów Białemu czy Czarnemu powierzyć swą koronę. W rozważaniach tych nierozłącznie towarzyszy mu żona – królowa. Postanawiają ostatecznie aby synowie stoczyli pojedynek o tron. Miała być to rozgrywka na wzór bitwy zwana Pojedynkiem Szachowym. Synowie króla stanęli więc na czele żołnierzy – figur szachowych oraz pionków i rozpoczął się pojedynek. Wcześniej jednak król kolejno opisał poszczególne figury, podpowiadając jednocześnie synom które miejsca zajmują, jakie jest ich zadanie, objaśnił sposób poruszania się oraz określił ich wartości. W końcu mógł przystąpić do nauki taktyki wojennej. Podczas tych lekcji synowie króla poznali techniki rozgrywania partii szachów oraz sposoby jej zakończenia.
Przyznam, że książka jest niezwykle ekscytująca. W końcu pojęłam zasady gry w szachy oraz co ważniejsze z przyjemnością uczy się ich moja córka. Z pewnością zajmie jej to troszkę czasu, myślę jednak, że warto, tym bardziej, gdy widzę jak cieszą ją kolejne zdobyte umiejętności, które może praktycznie wykorzystać w grze.
Córce przypadła do gustu cała historia, w którą trafnie wpleciono naukę gry w szachy. Z wielkim zainteresowaniem śledziła losy dwóch braci zastanawiając się, któremu z nich uda się odnieść zwycięstwo i zdobyć koronę. Styl książki bardzo nam się podobał. Język również nie sprawił problemu, jest bowiem jasny i zrozumiały. Każda nowa informacja czy zasada oparta jest o przykładowe ilustracje co niewątpliwie ułatwia ich zrozumienie czy też przyswojenie. Na końcu książki znajduje się słowniczek, który wesprze malucha i pomoże rozjaśnić trudniejsze terminy szachowe.
Książkę oceniam bardzo pozytywnie. A jeżeli i wy chcecie zwrócić uwagę dziecka na grę taką jak szachy, polecam gorąco tę właśnie książkę. Z pewnością ułatwi ona stawianie pierwszych kroków dziecku i uprzyjemni naukę. Polecam
Moja ocena 10/10

Grupa Wydawnicza PUBLICAT S.A.
Wydawnictwo Papilon

Brak komentarzy: