niedziela, 12 maja 2013

"Ptaki Europy. Przewodnik obserwatora i wskazówki do identyfikacji" - recenzja książki„Ptaki Europy. Przewodnik obserwatora i wskazówki do identyfikacji” to praca zbiorowa Arnouda van den Berga, Toma van Der Havea, Guida Keijla oraz Dominica Mitchella przetłumaczona przez Jana Czekaja. Jest to bogato ilustrowana książka skierowana do miłośników ptaków – amatorów w dziedzinie ornitologii. Znajdziemy w niej ponad 500 fotografii ptaków a także wiele ciekawych i praktycznych wskazówek na ich temat. Przewodnik idealnie sprawdzi się w mieście, lesie, górach czy nad morzem, wszędzie tam gdzie można spotkać żyjące na wolności ptaki. Charakteryzuje ptaki zamieszkujące całą Europę, od tych znanych i bardzo licznie występujących jak wróbel domowy czy sikorka podgatunki mniej liczne a nawet zagrożone wyginięciem jak drop czy pelikan kędzierzawy.
Na wstępie autorzy przybliżają czytelnikowi wiadomości ogólne jak pochodzenie czy budowa ptaka. Dalej dowiadujemy się jak wygląda ich cykl życia czyli okres od wylęgu aż do momentu osiągnięcia dojrzałości, budowy własnego gniazda i odchowania młodych. Rozdział drugi poświęcony jest obserwacji ptaków przydomowych. Autorzy podpowiadają jak zwabić ptaki do ogrodu, czym je karmić, a nawet jak zbudować budkę lęgową. Następnie znajdziemy informację jakiego sprzętu najlepiej użyć do obserwacji ptaków oraz jak je fotografować i jakie są najlepsze ku temu miejsca. Przewodnik krok po kroku przeprowadzi nas przez niełatwą lekcje identyfikacji poszczególnych gatunków. Autorzy szczegółowo scharakteryzowali w nim ogromną liczbę ptaków wskazując każdorazowo na przynależność do określonej rodziny oraz unikalne cechy identyfikacyjne.
Książka jest skarbnicą wiedzy, którą z pewnością wykorzystam wraz z całą rodziną. Już planuję budowę karmnika i wychwytuję informacje czym zwabić ptaki w zimie i jak sprawić by pozostały w moim ogrodzie na stałe. Razem z dziećmi mieliśmy ogromną frajdę gdy wędrując z książką po pobliskim lesie udało nam się wypatrzyć nieopodal żurawia, dzięcioła dużego, myszołowa czy rudzika. Przewodnik napisany jest zrozumiałym językiem a indeks na jego końcu znacznie nie miałam żadnych problemów z odnalezieniem interesującego mnie gatunku. Przepiękne zdjęcia niewątpliwie uprzyjemniają czytanie i pomagają rozróżnić gatunki oraz utrwalić charakterystyczne cechy każdego ptaka.
Polecam tę lekturę wszystkim, którzy lubią ptasie towarzystwo i obcowanie z naturą sprawia im przyjemność. Ja dowiedziałam się z niej naprawdę wiele rzeczy, które mam zamiar wykorzystać w swoim ogrodzie by w pełni tętnił życiem oraz aby zwyczajny spacer w lesie z rodziną zamienić w pasjonującą przygodę.
Moja ocena 10/10

GRUPA WYDAWNICZA PUBLICAT S.A.
Wydawnictwo Elipsa, 2008

Brak komentarzy: