wtorek, 28 maja 2013

"Kosmos" - recenzja książkiKosmos z serii Młodzi odkrywcy to książka autorstwa Briana Williamsa, brytyjskiego malarza i autora książek dla młodzieży. W serii ukazały się również takie tytuły jak Ludzkie ciało oraz Mój pierwszy atlas. Książka z pewnością zainteresuje głodnego wiedzy malucha, odpowie na wiele nurtujących pytań i krok po kroku wprowadzi czytelnika w zagadnienia związane z otaczającym nas zewsząd kosmosem, którego Ziemia jest zaledwie maleńką częścią.
Na wstępie autor przedstawia czytelnikowi astronomów, omawia ich pracę i wyjaśnia w jaki sposób przeprowadzają różnego rodzaju badania kosmiczne. Dalej poznajemy losy dotychczasowych wielkich podróży kosmicznych i dowiadujemy się kto i kiedy jako pierwszy stanął na Księżycu. Dzięki tej pasjonującej lekturze czytelnik zgłębi również wiedzę o układzie słonecznym, pozna wszystkie jego planety i dowie się jakie inne ciała niebieskie znajdują się w przestrzeni kosmicznej. W książce znajdziemy też wiele innych ciekawostek o gwiazdach, o tym jak powstają i dlaczego w końcu gasną.
Przyznam, że książka zaciekawiła całą moją rodzinę. Informacje jakie w niej znaleźliśmy były bardzo ciekawe a sposób w jaki przekazał je autor jasny i zrozumiały. Tekst nie jest zbyt długi i monotonny gdyż przeplatany jest mnóstwem pięknych i realistycznych ilustracji, tak, że niemal każda informacja zobrazowana jest przez autora ciekawą fotografią. Z pewnością uprzyjemnia to czytanie, ułatwia przyswojenie nowych wiadomości i niewątpliwie zachęca do lektury.
W książce znajdziemy też kilka niesamowitych niespodzianek. Pierwszą z nich jest wspaniały ogromny plakat układu słonecznego, który córka zawiesiła dumnie na ścianie. Druga to piękne naklejki, które również znalazły już swoje miejsce w jej pokoju.
Przygoda z lekturą zaowocowała bardzo obficie w naszym domu ;) Córkę najbardziej zainteresowały planety układu słonecznego. W krótką chwilę nauczyła się ich na pamięć i niemal bezbłędnie wylicza w kolejności od słońca. Z pewnością wiedza zdobyta dzięki tej książce okaże się pomocna choćby w szkole. Myślę, że warto znać kilka ciekawostek o otaczającym nas przecież zewsząd kosmosie. W końcu jesteśmy jego częścią. Zachęcam więc gorąco do lektury ;)
Moja ocena 10/10

Brak komentarzy: