czwartek, 23 maja 2013

„Bardzo ilustrowana historia astronomii” - recenzja książki„Bardzo ilustrowana historia astronomii” to książka autorstwa Louisa Stowella obszernie ilustrowana przez Petera Allena. Autor znany jest głównie z książek kierowanych do dzieci i młodzieży i ma na swoim koncie już bogaty dorobek literacki. W serii ukazały się również takie tytuły, jak „Bardzo ilustrowana historia malarstwa”, „Bardzo ilustrowana historia wynalazków” oraz „Bardzo ilustrowana historia nauki”. Lektura wprowadza młodego czytelnika w fascynujący świat astronomii. Każdy z nas lubi czasem popatrzeć nocą w niebo. Podziwiamy gwiazdy i wszech otaczający nas kosmos. Choćby dlatego warto sięgnąć po fachową literaturę i dowiedzieć się kilku ciekawostek z nim związanych.
W książce Stowella znajdziemy odpowiedzi na wiele nurtujących nas pytań z dziedziny astronomii. Autor małymi krokami wyjaśnia zjawiska występujące w kosmosie, tłumaczy czym są gwiazdy i skąd właściwie się wzięły oraz przybliża kolejno sylwetki planet układu słonecznego. Z książki dowiemy się na samym wstępie czym jest astronomia i jak wyglądał wszechświat miliony lat temu. Poznamy też okoliczności powstania obecnego układu słonecznego i dowiemy się jakim sprzętem posługują się astronomowie by go obserwować i badać. Moja córka uznała za najciekawsze informacje dotyczące wyszukiwania konstelacji gwiazd, co może w praktyce nie było zbyt proste. W rezultacie okazało się jednak ciekawą zabawą i sprawiło nam dużo radości.
Dzięki ciekawym i realistycznym ilustracjom lektura jest bardzo atrakcyjna dla młodego czytelnika. Niemal każda wiadomość oparta jest o interesujące fotografie, co niewątpliwie uprzyjemnia czytanie i ułatwia zapamiętanie wielu faktów. Tekst jest prosty i nieskomplikowany więc z pewnością nie znudzi odbiorcy. Na końcu książki znajdziemy słowniczek, z trudniejszymi pojęciami znajdującymi się w książce, oraz indeks, który pomoże w odnalezieniu szukanych informacji. Znajdziemy tam też mapy nieba, które ułatwią odnalezienie gwiazdozbiorów i podpowiedzą gdzie i kiedy ich szukać na bezkresnym niebie. Nam lektura bardzo się spodobała, dostarczyła wielu informacji i z pewnością jeszcze nie raz do niej zajrzymy. Zachęcam do czytania ;)
Moja ocena: 10/10

GRUPA WYDAWNICZA PUBLICAT S.A.
Wydawnictwo Papilon, 2010

Brak komentarzy: